Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Wyposażenie  »  Lampa do łazienki – jaką wybrać?

Lampa do łazienki – jaką wybrać?

Lampa do łazienki – jaką wybrać?

Aby zapewnić łazience funkcjonalność, należy dobrze przemyśleć rodzaj i umiejscowienie źródeł światła w pomieszczeniu. Oświetlenie górne, boczne, podłogowe, punktowe czy nad umywalką? Aby dokonać właściwego wyboru, warto zapoznać się z przedstawioną poniżej charakterystyką poszczególnych lamp.

Lampy wiszące

Poleca się je szczególnie do dużych łazienek. Mają zróżnicowane kształty, kolory i rozmiary. Dzięki nim z łatwością stworzymy aurę luksusu i elegancji albo podkreślimy nowoczesny wystrój wnętrza. Lampy łazienkowe zwisające z sufitu muszą być odporne na działanie wilgoci, powinny być wykonane z materiału o wysokiej jakości i oszczędzać jak najwięcej energii.

 

Plafony

Sprawdzonym sposobem na rozjaśnienie pomieszczenia przy pomocy światła sufitowego wydaje się montaż plafonu. Ma on prostą, geometryczną formę i bardziej skomplikowaną stylistykę. Składające się nań elementy zapewniają mu szczelność i ochronę przed wodą; dzięki nim można bezpiecznie korzystać z łazienki. W ofercie producentów znajdziemy plafony o jednym lub kilku źródłach światła.

 

Lampy stojące

Nadają się wyłącznie do wnętrz o większym metrażu. Dzięki nim łazienka nabiera charakteru pokoju kąpielowego, co dodaje jej splendoru. To dość innowacyjne rozwiązanie, choć jego zastosowanie może nieznacznie obniżać funkcjonalność pomieszczenia.

 

Lampy przy lustrze

Strefa lustra i umywalki wymaga najbardziej precyzyjnego oświetlenia. Wpływa ono na komfort codziennego użytkowania – nakładania makijażu i wykonywania zabiegów higienicznych. Właśnie dlatego należy zdecydować się na źródło światła równomiernie oświetlające twarz, bez powstawania cieni. Idealnym rozwiązaniem wydaje się zamontowanie dwóch bocznych lamp umieszczonych po obu stronach odbicia na wysokości oczu.

 

Kinkiety

To najczęściej wykorzystywane lampy łazienkowe. Stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych żyrandoli. Dzięki nim nie tylko oświetlimy pomieszczenie, ale również je ozdobimy. Nadają one wyjątkowy charakter dowolnej części pomieszczenia, pozwalają wyeksponować wybrane elementy łazienki. Muszą gwarantować dobre, intensywne, choć niedrażniące światło, które nie powinno odbijać się w lustrze. Dostępne są kinkiety klasyczne, eleganckie, nieszablonowe, o zróżnicowanych formach i kolorach.

 

Funkcjonalność czy estetyka?

Oświetlenie w łazience powinno zapewniać wygodę użytkowania pomieszczenia. Nie należy jednak zapominać o tym, że dobrze dobrana lampa stanie się wspaniałą ozdobą. Dzięki barwie światła, sposobowi jego rozproszenia, a także swojej formie może nadać wnętrzu wyjątkowy charakter.

Lampy do łazienki muszą łączyć funkcje estetyczne z praktycznymi. Ich główną rolą jest zastąpienie światła dziennego i odpowiednie rozjaśnienie pomieszczenia, jak również stworzenie atmosfery sprzyjającej relaksowi i wyciszeniu. Nasza łazienka to wizytówka całego mieszkania, miejsce przyjazne dla domowników i gości. Wybór właściwej lampy zależy od tego, w jakim stopniu dany model dopasuje się do naszych potrzeb (sprawdź lampy łazienkowe tutaj).