Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Ogród  »  Pomysły na oczko wodne w ogrodzie

Pomysły na oczko wodne w ogrodzie

Pomysły na oczko wodne w ogrodzie

Woda w ogrodzie nie tylko uatrakcyjnia przestrzeń, ale też zwiększa jakość naszego wypoczynku, dzięki sprzyjającemu mikroklimatowi, jaki tworzy się wokół niej. Oczko wodne to nieskomplikowany sposób na upiększenie przydomowej zieleni, w dodatku sprawdzi się nawet w niedużym ogrodzie.

Oczko wodne – prosta sprawa

Aby w naszym ogrodzie mogło pojawić się oczko wodne, musimy jedynie wykopać dół i wyłożyć go specjalnie przeznaczoną do tego celu ciemną folią izolacyjną. Jeśli taka propozycja nam nie odpowiada, pozostaje jeszcze zakup gotowej formy na sztuczny zbiornik wodny lub wykorzystanie zbrojonego betonu.

Po wyłożeniu dołu folią, umieszczamy w nim podłoże dla roślin. Możemy wykorzystać do tego gotową mieszankę lub samodzielnie sporządzić podłoże łącząc w równych proporcjach piasek, glinę oraz kompost. Pamiętajmy, aby jeszcze na etapie wykopywania dołu uformować w dnie półki, na których później umieścimy rośliny w koszykach.

Najczęściej spotykamy się z oczkami wodnymi o dość nieregularnych kształtach, otoczonymi kamieniami rozmaitego pochodzenia i wielkości. Dzięki takiemu projektowi uzyskamy wrażenie, że oczko jest większe niż w rzeczywistości. Przede wszystkim jednak pozwala nam on stworzyć imitację naturalnego zbiornika. Kamienie otaczające oczko oprócz funkcji dekoracyjnej mają za zadanie umocnić jego brzeg. Ciekawym pomysłem jest również stworzenie z nich kaskady wodnej. Woda w ruchu doda otoczeniu dynamiki, a nam zapewni relaksujące wrażenia dźwiękowe, nie mówiąc już o wizualnych. Oczko to także dobre miejsce na fontannę. Stworzenie zarówno fontanny, jak i kaskady nie jest wcale trudne. Wystarczy do pompy wodnej dopasować odpowiednią dyszę rozpraszającą wodę i umieścić ją we właściwym miejscu. Takie rozwiązanie pozytywnie wpłynie na mikroklimat oczka, dzięki lepszemu napowietrzeniu wody.

Rzadziej właściciele decydują się na zaprojektowanie oczka o charakterze architektonicznym. Niemniej, są to również ciekawe pomysły, o ile taka surowa wersja zbiornika pasuje do reszty otoczenia. Wówczas kształt oczka jest mocno zgeometryzowany i regularny (okrągłe, prostokątne), a roślin sadzi się niewiele. Są to raczej pojedyncze sztuki rozmieszczone wokół.


Rośliny wodne

Tradycyjne oczko wodne jest, z kolei, pełne rozmaitej roślinności, owadów i niewielkich zwierząt skuszonych panującym tu przyjaznym środowiskiem.

Dekorując oczko powinniśmy dobierać rośliny odpowiednio do stref, w których mogą się rozwijać. Popularne lilie wodne i moczarki kanadyjskie zasadźmy w strefie głębokiej, zaś pałki i grzebieńczyki w płytkiej. W strefie błotnej jest miejsce dla babki wodnej, kaczeńca, tataraku czy strzałki wodnej, a na powierzchni mogą unosić się hiacynty wodne, rzęsy i pistie. Im więcej gatunków będzie żyło w naszym oczku, tym lepiej. Dzięki różnorodności gatunkowej uda nam się utrzymać czystszą wodę, bez glonów. Dodatkowo pomoże w tym lekkie zacienienie, obejmujące 1/3 tafli.

Jeśli dysponujemy dużym ogrodem, również oczko powinno mieć adekwatny rozmiar dla zachowania proporcji. Większa przestrzeń pozwala na wdrożenie większej ilości interesujących pomysłów. Zamiast dużego zbiornika, który będzie już wtedy stawem, możemy zaaranżować kilka oczek wodnych połączonych przesmykami lub niewielkimi mostkami. Ciekawy projekt to również wzniesienie drewnianego podestu nad taflą wody lub wysypanie brzegu oczka żwirem czy piaskiem, w celu uzyskania namiastki plaży.


Elżbieta Gwóźdź