Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Konserwacja podłóg olejowanych

Konserwacja podłóg olejowanych

Konserwacja podłóg olejowanych

Podłogi olejowane stanowią obecnie alternatywę dla podłóg lakierowanych. Tak wykonana powłoka na podłodze jest o wiele mniej śliska niż podłogi wykończone lakierem, ma także znacznie większe właściwości antystatyczne.

Poza tym, na olejowanej podłodze znacznie mniej widać ewentualne zarysowania, które na lakierowanej, zwłaszcza błyszczącej nawierzchni są od razu widoczne. Plusem jest także to, iż w przypadku uszkodzeń powłoki, można wykonać renowację jedynie niewielkiej jej części, czego nie można zrobić w stosunku do podłogi lakierowanej, gdzie niezbędna jest wówczas renowacja całej podłogi. Aby jednak podłoga olejowana cieszyła nasze oczy pięknym wyglądem, niezbędne jest odpowiednie o nią dbanie, w tym właściwie przeprowadzana konserwacja.

 

Czyszczenie – istotna kwestia wyglądu podłogi olejowanej

W przypadku podłogi olejowanej istotny wpływ na jej wygląd ma także sposób jej czyszczenia. Przede wszystkim podłoga olejowana może wymagać nieco częstszego czyszczenia niż podłogi lakierowane. Do tego jednak nie powinno się stosować środków uniwersalnych ani tych zawierających zbyt wiele aktywnych składników, gdyż mogą one być przyczyną powstawania na powierzchni podłogi plam czy przebarwień. Podczas czyszczenia podłóg olejowanych nie powinno się także stosować zbyt dużej ilości wody, która przenikając w głąb drewna może je uszkodzić. Jeżeli stosuje się wilgotny mop do mycia podłogi olejowanej, powinna być pewność, że wyschnie ona w ciągu czasu krótszego niż dwie minuty, co daje niemalże pewność, że woda nie zdąży wniknąć w drewno.

 

Jak często konserwować podłogi olejowane?

Nawierzchnia podłogi olejowanej wymaga konserwacji nieco częściej niż podłogi lakierowane. Takie zabiegi powinno się przeprowadzać mniej więcej co dwa lata, aby zapewnić sobie piękną podłogę. Oczywiście pomiędzy zabiegami konserwacyjnymi należy dbać w odpowiedni sposób o czystość podłogi. Do jej czyszczenia należy używać odpowiednich środków, inaczej bowiem powłoka może się zniszczyć. Dlatego też przeprowadzanie konserwacji mniej więcej co dwa lata w połączeniu z odpowiednimi zabiegami czyszczącymi da pewność utrzymania powierzchni podłogi w odpowiednim stanie.

 

Co stosować do konserwacji podłogi olejowanej?

Do konserwacji podłogi olejowanej można zastosować bardzo wiele różnorodnych środków. Zaliczają się do nich takie jak specjalne mydło pielęgnacyjne, służące do mycia podłóg, olej pielęgnacyjny, pasta pielęgnacyjna czy też specjalny zmywacz, pozwalający na gruntowne oczyszczenie podłogi z wszelkiego brudu i kurzu. Wybranie wysokiej jakości odpowiednich preparatów to niemalże połowa sukcesu, jak chodzi o dobry wygląd podłogi olejowanej, jednak tak samo istotne jest to, aby zabiegi pielęgnacyjne zostały przeprowadzone w odpowiedni sposób.

 

Jak wykonywać konserwację podłogi olejowanej?

Konserwacja podłogi olejowanej zaczyna się od gruntownego jej oczyszczenia. Do tego najlepiej zastosować specjalny zmywacz, który pozwala usunąć nie tylko kurz, ale także brud który znajduje się głęboko w zakamarkach drewna. Na tym etapie można także usuwać niektóre uszkodzenia podłogi, na przykład szlifując powierzchnię delikatnie papierem ściernym. Następnie dobrze jest zastosować specjalne mydło pielęgnacyjne, w celu jeszcze lepszego umycia powierzchni podłogi. Mydło może być stosowane także jako element regularnego czyszczenia, przede wszystkim do usuwania trudnych plam. W tym celu należy nanieść jego niewielką ilość na plamę, następnie zetrzeć do sucha miękką szmatką. Kolejnym etapem konserwacji jest nanoszenie oleju. Wykonuje się to przy pomocy miękkiej szmatki, którą nasącza się olejem a następnie równomiernie rozprowadza go po powierzchni podłogi. Po wyschnięciu powierzchnię podłogi należy wypolerować. Tak samo należy postępować w sytuacji, gdy zamiast oleju zastosuje się specjalną pastę do podłóg olejowanych.

Po przeprowadzeniu tego typu zabiegów najlepiej na okres około 4 godzin nie korzystać z podłogi. Powinno się także unikać jej kontaktu z wodą przynajmniej przez kolejne 48 godzin, dzięki czemu substancje zawarte w oleju będą mogły bez problemu wsiąknąć w drewno jak również podłoga uzyska odpowiednią twardość.

 

Partnerem wpisu jest włąściciel strony www.e-czysto.pl