Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Szklane drzwi w aranżacji wnętrz – jak je zastosować?

Szklane drzwi w aranżacji wnętrz – jak je zastosować?

Szklane drzwi w aranżacji wnętrz – jak je zastosować?

Szklane drzwi są bardzo nowoczesnym rozwiązaniem aranżacyjnym, coraz częściej stosowanym w polskich domach. W przeciwieństwie do zwykłych drzwi nie hamują światła, dzięki czemu w pomieszczeniach oddzielonych od siebie jest jaśniej i przytulniej.

Dlaczego warto zdecydować się na szklane drzwi?

Produkty ze szkła odznaczają się na ogół wysokimi walorami estetycznymi. Wiele zależy oczywiście od rodzaju szkła, od jego faktury, od tego, czy inkrustowane jest jakimiś wzorami, czy też nie ma żadnych tego typu ornamentów i jest zupełnie gładkie. Drzwi wykonane z tego materiału póki co wciąż jeszcze w mieszkaniach są stosunkowo rzadkim zjawiskiem, ale to powoli się zmienia. Coraz więcej osób docenia ich potencjał aranżacyjny. Niemałe znaczenie mają również walory użytkowe. Szklane drzwi wewnętrzne zapewniają więcej światła w mieszkaniu, nie izolują tak bardzo pod względem wizualnym, nadają się idealnie do montażu między kuchnią a salonem czy też sypialnią a przylegającą do niej łazienką. Zresztą można je zamontować wszędzie, ogranicza nas tylko wyobraźnia.

 

Rodzaje szkła

Decydując się na montaż szklanych drzwi, musimy najpierw zastanowić się nad rodzajem szkła, który będzie najbardziej odpowiadał naszym preferencjom i upodobaniom estetycznym. Do nowoczesnych wnętrz pasuje zarówno szkło klasyczne, jak i białe, kolorowe czy piaskowane (zwane również matowym). Drzwi mogą mieć różne wzory; na ogół dominują motywy roślinne, ale możemy też natknąć się na podobizny zwierząt, figury geometryczne, napisy, a nawet symbole religijne. Oferta rynkowa jest naprawdę szeroka, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

 

Efekt crash glass

Osobom, którym zależy na nadaniu pomieszczeniom lekkości i maksymalnym ich oświetleniu, zaleca się montaż drzwi z crash glass, czyli szkła lodowego lub tłuczonego, składającego się z trzech tafli. Wewnętrzna tafla w procesie obróbki jest hartowana i poddawana zabiegowi spękania, dzięki czemu ewentualne uszkodzenia nie spowodują rozpryśnięcia się szkła, co mogłoby mieć  fatalne skutki dla domowników. Dwie pozostałe tafle mogą mieć odcień niebieskozielonkawy (typ float) lub też być całkowicie przezroczyste i przepuszczać światło bez żadnych zabarwień (typ optiwhite). Wszystkie trzy tafle są ze sobą sklejone, z zewnątrz zabezpiecza je specjalna folia.

 

Szklane drzwi to doskonały sposób na wizualne uatrakcyjnienie wnętrz. Są emblematem nowoczesnego stylu, hołdującego rozwiązaniom prostym i funkcjonalnym, a jednocześnie niepozbawionym elegancji i wdzięku. Posiadają również niebagatelne walory praktyczne: czynią mieszkanie jaśniejszym i pozwalają mieć na oku to, co dzieje się w sąsiednim pomieszczeniu. Idealnie sprawdzają się tam, gdzie panuje duża wilgotność powietrza. Te wszystkie względy wystarczająco wymownie przemawiają za wartością aranżacyjną szklanych drzwi.