Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Styl prowansalski: kuchnia

Styl prowansalski: kuchnia

Styl prowansalski: kuchnia

Każdy, kto miał okazję być w Prowansji, na pewno zechciał przemycić do swojego domu choć trochę tamtejszej sielskości. Doskonałą przestrzenią do eksperymentowania w tym zakresie jest kuchnia.

Poczuć Prowansję

Co najbardziej inspiruje nas w tej fantastycznej krainie na południu Francji? Mieniące się fioletem pola lawendy, domki z kamienia, smak wina, słońce i prowincjonalny spokój. To jedno z tych miejsc, do których można uciec od miejskiego zgiełku i zbratać się z naturą. Aby udało nam się odzwierciedlić tę atmosferę w kuchni, musimy postawić na następujące elementy.

Po pierwsze kolorystyka – ma być jasna, harmonijna, a nie krzykliwa i kontrastowa. W kuchni w stylu prowansalskim będzie dużo bieli, błękitu i beżu, uzupełnionego lawendą, fioletem, delikatnym brązem, oliwkową zielenią, szarością i słonecznym odcieniem żółci.

Ogromne znaczenie mają materiały wykorzystane do urządzenia kuchni. W Prowansji dominuje kamień i ceramika. Meble i sprzęty są też wykonywane z litego drewna i żelaza. Blat kuchenny powinien być natomiast zrobiony z marmuru lub granitu. Planując taką aranżację kuchni warto przejrzeć stare meble, wybrać się na pchli targ i do antykwariatu. Znalezione w ten sposób szafki, kredensy czy stoły z litego drewna możemy łatwo i tanio przerobić na styl prowansalski. Wystarczy przemalować je na biało lub beżowo i wykonać tak zwaną przecierkę, która nada starodawny charakter. Kolory, które się tu sprawdzą, to także błękit, szary i jasno-żółty.

 

Wykończenie

Charakterystyczne dla tej stylistyki są też występujące na meblach, sprzętach, dodatkach i ścianach zdobienia w postaci motywów florystycznych. Często maluje się kwiaty lawendy, kiście winogron, gałązki oliwne i kłosy. Fronty szafek są zwykle drewniane, przeszkolone lub ukryte za zasłoną z kretonu, tkaniny, która najbardziej pasuje do tego typu wnętrz.

Kuchnia w stylu prowansalskim to kuchnia przestronna, w której można pozwolić sobie na zaaranżowanie wyspy. Dodatki, jakie powinny się w niej znaleźć, to: wiklinowe koszyki, haftowany obrus, zioła w donicach, świeże lub suszone kwiaty, woreczki z lawendą, ozdobne porcelanowe talerze wiszące na ścianach, drewniane skrzynki i karafki na wino.

 

Elżbieta Gwóźdź