Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Wyposażenie  »  W starym stylu – jak meble retro odmienią Twój dom

W starym stylu – jak meble retro odmienią Twój dom

W starym stylu – jak meble retro odmienią Twój dom

Meble w stylu retro mają ogromną moc. Już jeden egzemplarz wprowadza do wnętrza powiew nietuzinkowego klimatu. Nic dziwnego, że obecnie powraca się w aranżacjach do dawnych lat. Gdzie szukać mebli retro i jak wykorzystać je w urządzaniu mieszkania?

Meble stylizowane na starocie z poprzednich epok przemienią każde pomieszczenie w miejsce eleganckie, niepowtarzalne, ale i przytulne ze względu na przywołany przez nie klimat. Najczęściej nawiązują do baroku lub modernistycznych lat 60.


Magia przeszłości

W pierwszym przypadku są wykonane przede wszystkim z drewna – ciemnego i masywnego, najczęściej też rzeźbionego lub intarsjowanego. Pięknie zdobione sofy, ciężkie, drewniane komody, stoły i krzesła na „lwich łapach”, wzorzyste obicia, złote ramy – to charakterystyczne elementy barokowego wystroju, które jednak trzeba dawkować z umiarem i najlepiej łączyć z nowoczesnymi aranżacjami. Wnętrze całkowicie urządzone na modłę barokową byłoby przytłaczające.

Takie nawiązania doskonale pasują do mieszkań w kamienicach lub w pomieszczeniach stylizowanych na pałacowe. Ale w zestawieniu z nowoczesnymi meblami sprawdzą się praktycznie wszędzie. W urządzaniu przestrzeni nie można wtedy zapomnieć o dodatkach, takich jak antyczne drobiazgi, żyrandole czy ozdobne ramki.

W meblach stylizowanych na lata 60. dominują, z kolei, geometryczne kształty, barwy pastelowe, motywy natury. Do ich produkcji wykorzystuje się również drewno dobrej jakości, ale forma jest już prostsza i lekka. Charakterystyczne są meblościanki, wzorzyste tapety, drewniane, woskowane podłogi, kolorowe wazony oraz lampy. W aranżacjach jest też dużo bieli (szczególnie meble), dekoracje stylizowane na stare – w postaci radioodbiorników, telefonów, ekspresów do kawy.  


Retro zakupy

Styl retro już od jakiegoś czasu jest bardzo popularny w aranżacjach wnętrz. Nietrudno więc znaleźć go w sklepach meblowych. Wiele firm wypuszcza na rynek oddzielne kolekcje, ale są też przedsiębiorstwa zajmujące się wyłącznie projektami retro. W poszukiwaniu tej stylistyki zajrzyjmy do Internetu.

Alternatywą jest urządzenie domu w stylu vintage, z meblami faktycznie pochodzącymi z dawnych czasów, których szukać powinniśmy w antykwariatach oraz na pchlich targach.


Elżbieta Gwóźdź