Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Wyposażenie  »  Patchwork: w łóżku, na ścianie, w głowie

Patchwork: w łóżku, na ścianie, w głowie

Patchwork: w łóżku, na ścianie, w głowie

Patchwork to powracająca do łask technika szycia, ale też sposób wyrazu pewnego spojrzenia na… życie. Można by pomyśleć, że w zszywaniu materiałowych odpadków nie ma miejsca na żadną ideę, a jednak. I jest to całkiem modna ostatnio idea.

 

Nowe ze starego

Patchwork narodził się z potrzeb czysto użytkowych, żeby nie powiedzieć – z biedy. Wszędzie tam, gdzie ubóstwo nie pozwalało na kupno nowych ubrań i tkanin, i gdzie brakowało surowców, patchwork był oczywistością. Dziurawą odzież trzeba było zaszywać łatami, łączyć ze sobą skrawki różnych ubrań, przetarte tkaniny wzmacniać materiałami pochodzącymi skądinąd. Postępowano tak zawsze i wszędzie, jednak powołanie do życia patchworku jako stylu w krawiectwie i wzornictwie przypisuje się Anglikom. W czasach poprzedzających rządy królowej Wiktorii trudno byłoby jednak mówić o patchworku inaczej niż o jednej z metod na oszczędzanie i przetrwanie trudnych lat. Dopiero w epoce wiktoriańskiej przemycono go do mieszczańskich rezydencji, by tam mógł być wykorzystywany do celów dekoracyjnych. Patchwork stał się modny. Wcześniej był tylko metodą szycia, pozwalającą ocalić dziurawą pościel. Do patchworkowych robótek wykorzystywano drogie i szlachetne materiały. Ze zużytych lub niemodnych sukien i tkanin wycinano, a następnie łączono w nowe wzory rozmaite koronki, wstążki, jedwabne podszewki i muśliny. Szyto w ten sposób zupełnie nowe, oryginalne stroje lub dekorowano wnętrza za pomocą ciekawych zdobnych pledów, kap, poszewek czy ozdób na przedmioty użytkowe (na przykład na zastawę).

Jakiś czas temu patchwork zawitał do nas z powrotem. Obecnie definiuje się go jako technikę szycia, polegającą na łączeniu ze sobą materiałów o różnych, na pierwszy rzut oka nie pasujących do siebie wzorach. Metodą tą tworzy się rozmaite przedmioty użytkowe i dekoracyjne. Przede wszystkim patchworkowo szyjemy koce, kołdry, pledy, narzuty, kapy, poszewki, serwetki, obrusy, zasłony i dywany, gdyż takie rzeczy uszyć najłatwiej. Nie spodziewajmy się jednak, że wykonanie poskładanej z różnych elementów kołdry czy narzuty jest dziecinnie proste. To znacznie trudniejsze niż ułożenie domku z klocków, dlatego patchworkowe rękodzieła mają swoją cenę. Oczywiście warto samodzielnie zmierzyć się z tym stylem, przygotujmy się jednak na to, że będzie wymagało to od nas cierpliwości i stopniowego dochodzenia do wprawy. Najwięcej trudności sprawia, rzecz jasna, zszywanie ze sobą poszczególnych fragmentów, zwłaszcza jeśli rzeczywiście zabieramy się za to własnymi rękoma.

Jeśli pozostaniemy wytrwali, a patchwork stanie się w naszym hobby, po pewnym czasie będziemy mogli pozwolić sobie na projektowanie i szycie bardziej skomplikowanych form. Bardzo modne są patchworkowe zabawki dla dzieci, ozdoby choinkowe czy dekoracje weselne. Te zgeometryzowane kształty wymagają jednak opanowania bardziej zaawansowanych technik szycia. Ale spokojnie – patchwork wciąga. Ani się obejrzymy, a dokonamy postępów w nauce. Robótki patchworkowe pomogą nam skutecznie się odstresować. Poza tym gotowe dzieło da nam poczucie, że wykonaliśmy coś wyjątkowego oraz niepowtarzalnego. I tak będzie w istocie. Bo przecież nigdzie na świecie nie znajdziemy drugiej takiej makatki czy maskotki, uszytej z wybranych przez nas i połączonych w unikatowy wzór elementów. Patchwork wyróżnia się też swoim proekologicznym oraz ekonomicznym charakterem. Tworząc nowe rzeczy ze starych, zużytych materiałów, dbamy o środowisko i oszczędzamy pieniądze.

 

Patchworkowe inspiracje

Łączenie w jedną całość różnych, odrębnych elementów i tworzenie z nich pięknych mozaik stało się popularne również w modzie. Patchwork to technika, która z powodzeniem znajduje zastosowanie w szyciu przepięknych rozłożystych spódnic i sukienek, a także odzieży dżinsowej. Fani patchworku z pewnością mają też w swoim zbiorze niejedną uszytą własnoręcznie torebkę czy portfel. Ale inspiracje patchworkowym wzornictwem widać również tam, gdzie nie może być mowy o szyciu. Tapety ścienne, okleiny meblowe oraz płytki łazienkowe i kuchenne również projektowane są w oparciu o ideę mieszania ze sobą różnorodnych materiałów czy deseni. Patchwork, niezależnie od tego, jaką formę przybiera, nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter.