Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Wyposażenie  »  Na czym polega odbiór odpadów niebezpiecznych?

Na czym polega odbiór odpadów niebezpiecznych?

Na czym polega odbiór odpadów niebezpiecznych?

Odpady niebezpieczne to wszystkie te odpady, które powinny zostać zutylizowane. Nie można ich po prostu wyrzucić do kontenera na śmieci. Wymagają odpowiedniego odbioru, a jednym z najczęściej odbieranych odpadów jest przepracowany olej.

 

Skąd się biorą odpady niebezpieczne?

Restauracje, fast foody, bary szybkiej obsługi i wszystkie inne lokale, które oferują jedzenie smażone w głębokim tłuszczu, pod koniec dnia mają litry przepracowanego oleju. Nie jest to coś, co można tak po prostu wylać do kanalizacji. Olej, który osiągnie pewien pułap temperatury, wydziela rakotwórcze substancje. Jakiekolwiek próby pozbycia się oleju na własną rękę są niebezpieczne i niezgodne z prawem. Dlatego absolutnie konieczna jest jego utylizacja. Odbiorem i przewozem tego typu odpadów mogą się zajmować wyłącznie profesjonalne firmy, które posiadają odpowiedni sprzęt i wyposażenie. Olej przed transportem powinien być odpowiednio zabezpieczony. Na szczęście zabezpieczenie odpadów nie leży w gestii przedsiębiorcy czy menadżera restauracji. Wystarczy wyszukać firmę, która zajmuje się taką działalnością - ona zrobi wszystko za nas. Nie warto poszukiwać alternatywnych sposobów na pozbycie się oleju czy innych odpadów niebezpiecznych.

 

Odbiór oleju przepracowanego krok po kroku

Przedsiębiorca ma obowiązek zamówić odpowiednią usługę w firmie, która zajmuje się wywozem odpadów niebezpiecznych. Pierwszym krokiem jest zawarcie umowy. Umowa ta obarcza kosztami transportu przedsiębiorcę, a także dookreśla warunki i termin wykonania usługi. Ponadto umowa jest także dokumentem dowodzącym tego, że firma w legalny sposób pozbywa się odpadów. W przypadku lokali gastronomicznych często taka umowa ma charakter długoterminowy, a wywóz odbywa się raz w tygodniu bądź rzadziej. Olej składowany musi być w specjalnych beczkach. Następnie zjawia się samochód, który zabiera pełne beczki i zostawia puste. Auto transportuje je do miejsca, gdzie olej poddawany jest utylizacji. Cała odpowiedzialność za wykonanie tej usługi do końca spoczywa na firmie transportowej, dlatego warto poszukać takiej, która ma dobre opinie, i która jest godna zaufania.

Odbiór odpadów niebezpiecznych jest bardzo ważny. Zmiany zachodzące w środowisku naturalnym, spowodowane działalnością człowieka, są nieodwracalne. Na szczęście takie rzeczy jak utylizacja oleju są regulowane prawnie, nie ma więc opcji, by któraś z firm nie przestrzegała zasad.