Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Wyposażenie  »  Meble z płyty wiórowej, płyty MDF czy litego drewna?

Meble z płyty wiórowej, płyty MDF czy litego drewna?

Meble z płyty wiórowej, płyty MDF czy litego drewna?

Rynek meblarski daje ogromne możliwości - tysiące modeli o różnych kształtach i szerokiej palecie barw. W dodatku meble dostępne są w kilku wariantach. Wśród najczęściej spotykanych wyróżnia się te z płyty wiórowej fornirowanej, płyty MDF oraz z naturalnego, litego drewna.

Ogrom produktów niejednego potrafi przytłoczyć i często zdarza się tak, że wychodzisz ze sklepu niekoniecznie z tym, co zamierzałeś kupić. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy wyborze mebli? Czym się kierować? Lepsze będą meble z litego drewna czy płyty MDF? Różnice między tymi materiałami dotyczą głównie ciężaru, trwałości, odporności na czynniki zewnętrzne i temperaturę,  sposobu wykończenia, a także i przede wszystkim ceny - twierdzi Jan Parciak, producent mebli mieszkaniowych z firmy Pagok Meble z Węgorzyna.

 

Płyta wiórowa

Płyty wiórowe zbudowane są z grubych wiór drzewnych. Mogą być wykończone na kilka sposobów, najpopularniejszym jest fornirowanie. Proces ten polega na pokryciu materiału drewnopodobnego warstwą drewna o wyższej jakości. Meble z płyt wiórowych cechuje lekkość i niska cena w porównaniu z płytami typu MDF czy w zestawieniu z litym drewnem. Niewątpliwą wadą mebli z płyty wiórowej jest ich podatność na uszkodzenia mechaniczne, dlatego najczęściej z płyty wiórowej wykonuje się fronty mebli.

 

Płyta MDF

Płyty typu MDF (Medium Density Fibreboard - płyta o średniej gęstości) są materiałem pośrednim między płytami wiórowymi a litym drewnem. Jest to materiał zdecydowanie trwalszy od płyt wiórowych ze względu na jego jednolitą budowę - są to włókna drzewne sprasowane pod wysokim ciśnieniem i temperaturą w połączeniu z substancjami utwardzającymi i łączącymi. Zaletą jest również to, że materiał ten łatwo poddaje się obróbce i można mu nadawać różne kształty. W odróżnieniu od naturalnego drewna płyta MDF jest pozbawiona wad w postaci sęków czy przebarwień. Wśród głównych zalet płyt typu MDF wymienić należy:

 • niższe ceny niż w przypadku mebli z litego drewna,
 • łatwą obróbkę,
 • mniejszy ciężar wyrobów.

Materiał ten niestety nie jest pozbawiony wad:

 • łatwiej od drewna litego ulega uszkodzeniom mechanicznym,
 • renowacja jest dużo trudniejsza niż w przypadku naturalnego drewna,
 • jest to produkt drewnopochodny.

 

Lite drewno

Meble wykonane z naturalnego litego drewna od zawsze wzbudzały zachwyt. Elegancja, szlachetność, klasyka, niepowtarzalna faktura, charakterystyczny zapach - to tylko nieliczne skojarzenia związane z tym materiałem. Jak powszechnie wiadomo, drewno jest bardzo trwałym surowcem i przy odpowiedniej pielęgnacji jest w stanie służyć przez setki lat. Meble produkowane są zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych. W Polsce najpopularniejsze drzewa do produkcji mebli to dąb, sosna, buk, brzoza, olcha, świerk, modrzew, jesion, grab i jodła. W związku z zaletami drewna litego należy nadmienić również o tym, że jest ono ekologiczne i nieszkodliwe dla zdrowia ludzi, nie wywołuje bowiem alergii. Ponadto:

 • jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i fizyczne,
 • posiada naturalne, oryginalne wzory,
 • jest przyjemne w dotyku,
 • łatwo można je wkomponować w każde wnętrze; świetnie wygląda w połączeniu ze szkłem, skórą czy innym materiałem,
 • dopuszcza możliwość renowacji,
 • pielęgnacja mebli jest prosta, tania i nie powoduje uszkodzeń, które mogą powstać przy czyszczeniu mebli z płyt, szczególnie tych polakierowanych, gdzie czyszczenie może przyczyniać się do powstawania rys.

Oczywiście nie jest to materiał pozbawiony wad. Problematyczne dla producentów mogą być sęki - pozostałość po obumarłych gałęziach. Wady mogą powstać również wskutek niewłaściwej obróbki drewna. Proces ten jest bardzo czasochłonny, obejmuje suszenie, cięcie, skrawanie, obróbkę hydrotermiczną, plastyczną i wykończeniową. Błędy popełnione na którymolwiek z tych etapów mogą zaważyć na jakości całego wyrobu.

Wybierając meble, warto kierować się powyższym zestawieniem zalet i wad poszczególnych materiałów. Jeżeli zależy Ci na długim użytkowaniu mebli, to najlepszą opcją dla Ciebie będą meble z litego drewna. Jeżeli chcesz mieć nowoczesne, designerskie meble, możesz postawić na płytę MDF. Meble z tego typu płyty będą również dużo tańsze od naturalnego drewna. Jeśli natomiast sugerujesz się przede wszystkim ceną, powienieneś zdecydować się na meble wiórowe.