Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Wyposażenie  »  Materace z wkładem kokosowym - co je wyróżnia?

Materace z wkładem kokosowym - co je wyróżnia?

Materace z wkładem kokosowym - co je wyróżnia?

Wybór wkładu do materaca nie należy do najłatwiejszych. Mamy do wyboru różne materiały, między innymi sprężyny, lateks, piankę termoelastyczną oraz ich różne połączenia. Często stosuje się także wkład kokosowy. Co to takiego jest i jakie są jego właściwości? Czy warto wybrać materac kokosowy?

Mata kokosowa w materacu

Mata, którą uzupełnia się wkład materaca, powstaje z naturalnego materiału, jakim są włókna skorupy orzecha kokosowego, poddawane specjalnej obróbce. Skrzyżowane włókna spaja się w procesie prasowania i lateksowania z wykorzystaniem syntetycznego mleczka kauczukowego, a następnie utwardza się termicznie. Tak spreparowana mata kokosowa ma grubość zwykle około 1 cm.

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, wkład kokosowy nie składa się wyłącznie z włókien kokosa. Mata zawsze opiera się na innym materiale – może to być pianka poliuretanowa, lateks, system sprężyn. Materac kokosowy nie jest więc jednym, określonym typem materaca. Do wyboru mamy wiele jego odmian, różnych pod względem właściwości.

 

Właściwości maty kokosowej

Co sprawia, że ten 1 cm włókien kokosowych w materacu ma takie duże znaczenie? Otóż organiczne włókna kokosa zawierają specjalne sole mineralne, które zapobiegają namnażaniu się bakterii i roztoczy. Porowata struktura maty posiada naturalną wentylację, zapewniając tym samym właściwą cyrkulacją powietrza.

Mata kokosowa jest jednym z najtwardszych materiałów stosowanych w produkcji wkładów do materacy. Lateksowe spoiwo z kolei uelastycznia konstrukcję, dzięki czemu uzyskuje się optimum twardości i sprężystości materaca. Sprasowane włókna kokosowe są też wyjątkowo wytrzymałe – wkład z matą doskonale znosi długotrwałe i intensywne użytkowanie.

 

Dla kogo materac kokosowy?

Ze względu na właściwości antybakteryjne materace z wkładem kokosowym poleca się zwłaszcza alergikom, ale także wszystkim, którzy szczególnie dbają o higienę. Przewiewny materiał zapobiega nadmiernemu poceniu się w czasie snu, co dodatkowo poprawia komfort wypoczynku i pomaga utrzymać materac w czystości.

Odporna na odkształcenia mata kokosowa stanowi mocne i stabilne podparcie, dlatego doskonale nadaje się dla osób o cięższej wadze, a także mających problemy z kręgosłupem lub wadę postawy. Z tego samego powodu jest to dobry wybór dla każdego, kto lubi twardsze podłoże do spania. Twardość materaca może różnić się w zależności od technologii produkcji i dodatków w postaci innych tworzyw, ale włókna kokosowe zawsze będą mniej lub bardziej wyczuwalne.

 

Rodzaje materacy kokosowych

Kokos może pojawiać się w konstrukcji materaca w połączeniu z różnymi materiałami. Mata z lateksem po obu stronach jest bardziej sprężysta i lepiej dopasowuje się do budowy ciała. System sprężynowy (bonell) zwiększa elastyczność punktową materaca. Wypełnienie z pianki (poliuretanowej, wysokoelastycznej lub termoplastycznej) dodaje strukturze miękkości. Łuska gryczana po jednej stronie maty dobrze absorbuje wilgoć, tę konstrukcję stosuje się też często w łóżeczkach dla dzieci – do 6 miesiąca życia maluszek śpi na stronie kokosowej, potem odwraca się materac na stronę z gryką.

Odpowiedni dla siebie wariant możesz znaleźć na http://www.centrummateracy.com. Włókna kokosowe wykorzystuje się w produkcji materacy, także tych najbardziej nowoczesnych, od wielu lat.

Nie wszyscy czują się komfortowo, śpiąc na materacu z wkładem kokosowym, zapewne z powodu twardości maty. Jeśli jednak lubisz mieć mocne podparcie w czasie snu, kokos to najlepsze rozwiązanie dla ciebie.