Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Wyposażenie  »  Jaki telewizor wybrać?

Jaki telewizor wybrać?

Jaki telewizor wybrać?

Wielość oferowanych na rynku modeli telewizorów potrafi wywołać konsternację nawet u osób obeznanych z elektroniką. Czym powinien kierować się nabywca nowego "okienka na świat"?

Podstawową sprawą jest oczywiście cena, choć w związku z szeroko rozwiniętym systemem sprzedaży ratalnej nawet osoby o niższych dochodach mogą pozwolić sobie na sprzęt z wyższej półki. Jednak telewizor idealny nie występuje, wszystko zależy od tego, czy będzie nam służył do gry na konsoli, odtwarzania filmów Blue Ray, do surfowania po Internecie czy po prostu do codziennego oglądania programów z sieci kablowej.

Na początku należy zwrócić uwagę na technologię wyświetlania obrazu. Obecnie na rynku dostępne są ekrany LCD, LED, OLED i plazmowe. Oferująca stabilny i dość ostry obraz matryca LCD powoli odchodzi do lamusa, ze względu na mniejszy kąt widzenia i gorsze nasycenie czerni. Dominuje technologia LED, w której matryca podświetlana jest na krawędziach, co zapewnia nie tylko lepszy obraz, ale i większą energooszczędność. Telewizory plazmowe - jakkolwiek zapewniające wysoką jakość obrazu - pobierają bardzo dużo energii, a ze względu na problemy z wypalaniem ekranu nie powinny być używane przez graczy oraz eksploatowane w mocno nasłonecznionych pokojach. Matryce OLED charakteryzują się krótkim czasem reakcji, szerokim kątem widzenia i doskonałym przenoszeniem kolorów, są jednak najdroższe na rynku. Optymalnym wyborem wydaje się więc telewizor z ekranem LED, gdyż wysoka jakość idzie tu w parze z atrakcyjną ceną.

Kolejną sprawą jest wielkość ekranu. Zbyt mała przekątna nie odda wszystkich szczegółów, z kolei zbyt duży wyświetlacz w małym pomieszczeniu straci na ostrości i oglądanie będzie zwyczajnie męczące. Na szczęście odpowiednią wielkość można obliczyć przyjmując, że na każdy cal ekranu przypada 3,85 cm odległości. Zatem obraz na 40-calowym telewizorze najlepiej oglądać z odległości 1,5 metra.

Po matrycy i wielkości pora przyjrzeć się częstotliwości odświeżania oraz rozdzielczości. Liczba herców przekłada się na ilość klatek wyświetlanych w ciągu sekundy, a więc na płynność obrazu. Jakość Full HD wymaga minimum 200 Hz. Ekranom do 32 cali wystarczy format HD Ready (720p), telewizory o większej przekątnej wymagają już Full HD (1080i/p), gdyż tylko dzięki takiej rozdzielczości uzyskamy najwyższą jakość umożliwiającą grę na konsoli czy pełne wykorzystanie możliwości wizualnych płyt DVD i Blue Ray. Ceny telewizorów Full HD ostatnio spadły, w związku z przechodzeniem na standard Ultra HD, jednak programy telewizyjne jeszcze długo nie będą nadawane w takiej jakości ze względu na techniczne bariery przy przesyłaniu sygnału.

Dodatkowe wyposażenie telewizora to m. in. złącza oraz obecność nowych technologii, jak choćby bardzo popularnej dzisiaj Smart - rozbudowanych funkcji internetowych i multimedialnych, dostępu do serwisów VOD, możliwości sterowania telewizorem za pomocą smartfona, itp. Popularna jeszcze niedawno technologia 3D okazała się niewypałem, więc choć często można spotkać "atrakcyjne" wyprzedaże oferujących ją modeli, warto pamiętać, że telewizyjny efekt trójwymiarowości w żaden sposób nie odpowiada temu znanemu z sali kinowej.

Przed zakupem dobrze jest przede wszystkim oszacować własne potrzeby - innych parametrów poszukiwać będą zapaleni gracze, na czym innym zależeć będzie miłośnikom seriali. Dobrze jest zabrać do sklepu ulubiony film i poprosić o odtworzenie go w trybie domowym, warto poznać opinie znajomych, a przede wszystkim nie należy sugerować się opiniami na forach i w sklepach internetowych, które często są sponsorowanymi przez producentów artykułami na zamówienie.