Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Wyposażenie  »  Jak wybrać dobry materac do łóżka?

Jak wybrać dobry materac do łóżka?

Jak wybrać dobry materac do łóżka?

Łóżko to miejsce, w którym spędzamy ok. 1/3 doby a dobry i wygodny sen jest gwarantem wypoczynku i zdrowia. Warto więc zadbać, by materac w naszej sypialni był dobrany jak najlepiej.

Przewaga materaca nad zwykłymi sofami czy wersalkami polega na lepszych współczynnikach miękkości. Dzięki nim odpada ryzyko niewłaściwej pozycji kręgosłupa podczas snu, a co za tym idzie bóle pleców, płytki sen czy uciskanie tętnicy biodrowej, szczególnie niebezpieczne dla osób starszych czy dzieci.

Na rynku wyróżnić można kilka rodzajów materacy:

Materace bonnellowe (sprężynowe) - stosunkowo niedrogie oraz funkcjonalne. Dobre dla osób cięższych ze względu na znaczną twardość, ponadto w nowych modelach sprężyny nie przebijają materiału nawet po kilkuletnim użytkowaniu. Ten typ nie nadaje się jednak do podwójnych łóżek małżeńskich, gdyż połączenie sprężyn ze sobą powoduje, że pod wpływem ciężaru odkształca się cała jego powierzchnia, przez co lżejsza osoba może odczuwać dyskomfort.

Materace lateksowe - wykonane z syntetycznego kauczuku zmieszanego z lateksem, którego procentowa zawartość decyduje o jakości, przy czym im go więcej tym lepiej, gdyż kauczuk absorbuje i zatrzymuje pot, co sprzyja rozwojowi bakterii. Najlepsze i najdroższe modele mają w składzie nawet 80% lateksu naturalnego. Optymalna ich grubość to ok. 17-20 cm - cieńsze nie zapewnią komfortowego snu. Są dobre dla par, gdyż nie ulegają odkształceniom a ich elastyczność pozwala na bardzo dobre podparcie kręgosłupa. Do wad zaliczyć można wysoką cenę.

Materace kieszeniowe - to rodzaj materacy sprężynowych, lecz tu każda ze sprężyn znajduje się w oddzielnej kieszeni, dzięki czemu nie występuje zjawisko falowania. Im więcej sprężyn, tym lepiej materac dopasowuje się do ciała śpiącego. Elastyczność zależna jest tu od typu obłożenia - kokos zapewnia twardość, a pianka poliuretanowa miękkość. Główną wadą jest dość wysoka cena oraz pewna trudność w czyszczeniu, gdyż do kieszeni przedostaje się kurz - nie jest to więc typ polecany osobom uczulonym na roztocza.

Materace termo elastyczne - o bardzo wysokiej jakości, szczególnie polecane użytkownikom z problemami krążenia. Pod wpływem ciepła wypełniająca pianka mięknie i dopasowuje się do kształtu ciała. Znika problem ucisku na tętnicę biodrową, który utrudnia obieg krwi w dolnych partiach ciała. Materace termo elastyczne charakteryzują się ponadto długą żywotnością, choć zalecane jest częste pranie pokrowca, ze względu na możliwość gromadzenia się kurzu i potu. Ich cena niestety może nawet kilkukrotnie przewyższać materac sprężynowy o podobnych rozmiarach.

Materace wysoko elastyczne - odporne na działanie wilgoci, nie wywołują alergii. Można wybierać między różnymi stopniami twardości - od H1 (miękki) do H4 (twardy). Wykonane są z nowoczesnego hydro lateksu, którego sprężystość pozwala na optymalne dopasowanie do kształtu ciała. Dzięki temu kręgosłup znajduje się w zdrowej pozycji a żyły tętnicze nie podlegają uciskom. Zapewniają wysoką wentylację i nie absorbują potu.

Oprócz samego materaca ważną sprawą jest też dobór pokrowca, ochraniającego przed zabrudzeniem, kurzem czy zniszczeniem. Najczęściej stosowanym materiałem jest bawełna - naturalny przepuszczający powietrze materiał, który odprowadza wilgoć i zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Wykorzystywane jest również włókno bambusa o właściwościach antyalergicznych i termoregulacyjnych. Jako poprawiające właściwości dodatki proponowany bywa jedwab (chłonie wilgoć), wyciąg z aloesu (odmładza skórę) czy nitki srebra (zwiększają właściwości antybakteryjne).

Najwyżej wyspecjalizowanymi producentami materacy są firmy Badson, Estrella, Hiding, Janpol, Merita, Relaks i Temur - przy kupnie ich produktów można mieć pewność dobrej jakości.