Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Wyposażenie  »  Alternatywa dla bidetu w łazience

Alternatywa dla bidetu w łazience

Alternatywa dla bidetu w łazience

Z biegiem lat wskutek rozwoju technologii na rynku znalazły się alternatywne rozwiązania – zamiast bidetu można kupić innego rodzaju urządzenia sanitarne, które, podobnie jak bidet, pomogą w utrzymaniu właściwej higieny, ale nie zajmą przy tym dużo miejsca w łazience.

Dobre i złe strony posiadania bidetu

Bidet to proste urządzenie. Najczęściej montuje się go w bezpośrednim sąsiedztwie muszli klozetowej. Ze względu na swoją formę może być wmontowany w ścianę lub wsparty o podłogę. Choć jest bardzo użyteczny, nie każdy może się zdecydować na jego zakup. Właściciele małych łazienek mogą zapomnieć o zamontowaniu bidetu – zajmuje on bowiem dość dużo miejsca, wielkością przypomina sedes. Można go jednak kupić za stosunkowo niewielką sumę i idealnie dopasować do aranżacji wnętrza. Kolorów i wzorów bidetów jest naprawdę mnóstwo.

 

Co zamiast bidetu?

Bidet już od dawna nie jest jedynym wyjściem dla osób potrzebujących tego typu urządzenia sanitarnego. Na rynku znajdują się dwa inne urządzenia, spełniające te same zadania, być może bardziej nadające się do twojej łazienki.

Nazwa bidetta, choć brzmi znajomo, łatwo wprowadza w błąd. Bidetta ma bowiem niewiele wspólnego z tradycyjnym bidetem. Urządzenie to nie posiada misy, jest po prostu słuchawką natryskową montowaną przy sedesie. Wykorzystuje się ją dokładnie tak samo jak kran w bidecie, przy czym używanie jej jest wygodniejsze – słuchawka jest bowiem wyposażona w długi, elastyczny kabel. Misę charakterystyczną dla bidetu zastępuje muszla klozetowa. Bidetta zajmuje niewiele miejsca i nie wymaga dodatkowego ujścia do kanalizacji.

Jeszcze bardziej zaawansowanym urządzeniem, szczególnie popularnym w Japonii i innych dobrze rozwiniętych krajach Azji, jest toaleta myjąca. Jak sama nazwa wskazuje, aparat ten łączy w sobie muszlę klozetową i coś w rodzaju bidetu. W rzeczywistości jednak to nie kran jest źródłem wody, lecz specjalna deska elektroniczna. Cały proces obmywania i suszenia jest w pełni automatyczny (wystarczy wybrać odpowiednią opcję), co bardzo ułatwia prowadzenie higieny. Co więcej, jako że jest to urządzenie nowoczesne, zostało ono zaprojektowane w zgodzie ze środowiskiem – jest ekologiczne, bo w znacznym stopniu pozwala zaoszczędzić wodę i papier.

 

Zainspiruj się

Urządzanie łazienki to niełatwa sprawa. Pomieszczenie to jest najbardziej nietypowe w całym domu. Przed podjęciem decyzji o jego wyposażeniu, warto poszukać weny, znaleźć w sieci inspiracje – więcej na blogu Defra. Mając wizję całego wnętrza, dużo łatwiej jest dokonywać mądrych wyborów zakupowych, kierując się nie tylko użytecznością danego urządzenia, ale i jego wyglądem.