Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Ogród  »  Żywopłot: co musisz wiedzieć, zanim go założysz?

Żywopłot: co musisz wiedzieć, zanim go założysz?

Żywopłot: co musisz wiedzieć, zanim go założysz?

Jeżeli marzysz o żywopłocie okalającym Twój dom, dobrze przygotuj się do jego założenia. Wybór rośliny nie może być przypadkowy, a miejsce sadzenia trzeba wcześniej odpowiednio przystosować.

Żywopłot zakładamy z powodów zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Zwarta zielona ściana może dzielić ogród na części i uatrakcyjniać jego kompozycję lub stać się blokadą dla hałasu i zanieczyszczeń z ulicy. Gęste listowie zakryje też brzydką metalową siatkę, a jednocześnie uchroni od oczu sąsiadów. Decydując się na posadzenie żywopłotu, zastanówmy się najpierw nad rośliną, która ma go tworzyć.


Najlepsze gatunki

Wybór rośliny powinien zależeć przede wszystkim od tego, czy chcemy mieć żywopłot naturalny, czyli nieformowany, a może formowany, a więc taki, który trzeba będzie często przycinać, dbając, by zachował określony kształt. Żywopłot nieformowany rośnie swobodnie, zwykle w jednym rzędzie, i nie tworzy aż tak szczelnej osłony jak cięty, ale za to pięknie i pachnąco kwitnie. Najczęściej wybieramy na niego krzewy liściaste, takie jak berberys, hortensja, forsycja, ostrokrzew, dereń biały, bukszpan, tawuła i kalina. Z iglaków nadają się cyprysiki, cisy i jałowce.

Żywopłot formowany daje nam gęsty i zwarty parawan, ale wymaga dużego nakładu pracy. Wśród krzewów liściastych na te żywopłoty wybierane są bardzo często: berberysy Thunberga, ligustr pospolity, bukszpan wieczniezielony, tawuły (japońska, nippońska, wczesna). Z drzew liściastych odpowiednie będą z kolei: klon polny, grab, buk pospolity, głóg pośredni czy lipa. Najlepsze iglaki to modrzewie (europejski i japoński), świerki, tuje i cisy.


Sadzenie i pielęgnacja

Przed posadzeniem roślin musimy zadbać o odpowiednie podłoże. Oznacza to, że z ziemi należy wyrwać chwasty, a następnie przekopać glebę i pozbyć się z niej kamieni oraz zanieczyszczeń. W razie potrzeby musimy też poprawić jakość gleby, dodając do niej kompostu lub torfu. Po kilku tygodniach, kiedy podłoże osiądzie, można sadzić rośliny. Najlepszą porą na to jest jesień, ewentualnie wiosna. Większość roślin sezonowych wymaga podcięcia zaraz po posadzeniu. Nie tniemy wtedy tylko roślin zimnozielonych (nie zrzucają liści na zimę) i iglastych. Ważne jest regularne nawadnianie żywopłotu i odpowiednio częste przycinanie.


Elżbieta Gwóźdź