Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Ogród  »  Zwalczanie gryzoni w domu i ogrodzie

Zwalczanie gryzoni w domu i ogrodzie

Zwalczanie gryzoni w domu i ogrodzie

Dawniej uważano, że szczury i myszy przynoszą człowiekowi szczęście i dobrobyt. Dziś na samą myśl, że nasz dom czy zakład mogłyby opanować gryzonie, włosy stają nam dęba. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, że z niewiadomych przyczyn pojawiają się te mało sympatyczne zwierzęta.

Dzieje się to szczególnie w zakładach czy magazynach, ale również w domach lub mieszkaniach. Jeżeli jest ich tylko kilka, możemy próbować wytępić je na własną rękę, rozkładając pułapki. Często jednak to nie wystarcza, bo szkodników szybko przybywa, a rozstawiane przez nas sidła nie zdają egzaminu. Jak możemy radzić sobie w takiej sytuacji?

Gdzie właściwie jest zagrożenie?
 

Gryzonie potrafią uszkodzić konstrukcje budynków, niszcząc warstwę izolacyjną czy przegryzając kable i przewody. Przegryzione przewody wodociągowe czy elektryczne prowadzą bardzo często do zalania posesji czy zakładu albo do pożaru. Dostają się również do przechowywanego przez nas pożywienia lub zanieczyszczają odchodami produkty spożywcze, czyniąc je niezdatnym do wykorzystania. Niszczą sprzęt oraz meble, plaga myszy czy szczurów prowadzi więc nas wcześniej czy później do poważnych strat materialnych i finansowych. Przenoszą też wiele chorób i bakterii niebezpiecznych dla naszego zdrowia, takich jak pasożyty czy choroby odzwierzęce. Chorobami przenoszonymi przez gryzonie zarażonych zostało już przeszło 200 milionów osób na świecie.

Deratyzacja – co to takiego?
 

Jeżeli zostaliśmy zaatakowani przez myszy lub szczury, konieczne będzie skorzystanie z pomocy fachowców, którzy przeprowadzą na naszym terenie deratyzację. Jest to proces zwalczania gryzoni oraz zabezpieczenie przed nimi chronionych obiektów, który wykorzystuje wiele specjalistycznych, jednocześnie bezpiecznych dla naszego zdrowia metod. Profesjonalnie wykonana deratyzacja składa się z kilku uzupełniających się metod walki ze szkodnikami oraz monitorowania ich populacji wraz z kolejnymi etapami procedury. Wykorzystywane są opryskiwacze ciśnieniowe, zamgławiacze czy specjalne detektory. Najczęściej wykorzystywane metody opierają się na wytruwaniu szkodników przy pomocy specjalnych, zabójczych dla szczurów preparatów, m. in. żelów, granulatu czy płynu.

Dlaczego wybrać profesjonalistę?
 

Często lepiej w walce ze szczurami zdać się na fachową pomoc. Zatrudniając firmę zajmującą się odszczurzaniem, mamy pewność rzetelności wykonywanych usług oraz ich wiarygodności. Gwarantuje nam to specjalny, uzyskany przez daną firmę dyplom lub uczestnictwo wykonawcy w Polskim Stowarzyszeniu Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji. Każda metoda odszczurzania jest wybierana indywidualnie w zależności od potrzeb danego klienta. Wybiera się ją głównie ze względu na liczbę gryzoni, ich rodzaj, zaatakowany teren oraz aktualną porę roku. Taka deratyzacja przeprowadzana jest za pomocą bezpiecznych, zarejestrowanych preparatów. Wybór profesjonalnej i rzetelnej firmy daje nam też gwarancję, że zastosowana metoda nie będzie szkodliwa dla pracowników czy tego, co przechowujemy w zakładzie. Gryzonie są bardzo inteligentne oraz sprytne, mają też specyficzne wymagania odnośnie pożywienia. Bez dokładnej znajomości zachowań myszy i szczurów niemal niemożliwe jest ich wytępienie, dlatego taką popularnością cieszą się firmy wykonujące odszczurzanie. W całej Polsce znajdziemy już prawie 2 tysiące takich przedsiębiorstw. Specjaliści zapobiegają też późniejszemu dostaniu się zwierząt na teren zakładu, aby uniemożliwić im znalezienia miejsca do osiedlenia się i rozrodu na naszym terenie. Gwarantuje więc nam to też profilaktykę, znaną jako szczuroszczelność.

Nie ulega wątpliwości, że niezwykle często nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z plagą tych mało sympatycznych zwierząt. Jeżeli posiadamy zakład czy magazyn spożywczy, prawo obliguje nas do wykonywania odszczurzania. Deratyzacja jest bowiem jedyną skuteczną metodą, oferującą również dodatkowo profilaktykę. A jak każdy raz zaatakowany przez gryzonie wie – jednak lepiej jest zapobiegać, niż walczyć.