Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Ogród  »  Zadbaj o ogród przyjazny dzieciom

Zadbaj o ogród przyjazny dzieciom

Zadbaj o ogród przyjazny dzieciom

Zabawa na świeżym powietrzu sprzyja zdrowemu rozwojowi dziecka i kształtowaniu jego odporności na wszelkiego rodzaju infekcje. Dziecko buduje swoją sprawność fizyczną i rozwija wyobraźnię.

Najważniejsze jest, aby rodzice lub opiekunowie byli w stanie zapewnić przyjazne i bezpieczne warunki w ogrodzie, w którym bawią się ich pociechy. Jak tego dokonać?

 

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Dorośli przy aranżowaniu przydomowego ogrodu na potrzeby beztroskiej zabawy dzieci powinni w pierwszej kolejności pomyśleć o ich bezpieczeństwie. Wszelkie sprzęty i zabawki ogrodowe dla dzieci nie mogą stwarzać żadnego zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Zabawa na dworze nie może narażać bawiących się na doznanie niepotrzebnych urazów.

Z przestrzeni przeznaczonej do zabawy należy usunąć wszelkie krzewy czy drzewa, które mogłyby zawadzać i być niebezpieczne dla najmłodszych. Róże pod oknem być może wyglądają efektownie, ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw dla dziecka, ponieważ mogłoby ono pokłuć się nimi.

Zabawki ogrodowe dla dzieci (szeroki wybór znajdziesz tutaj: http://askot.pl/kategoria-produktu/gry-i-zabawki/zabawki-ogrodowe-i-plazowe/) - huśtawki, zjeżdżalnie, domki, piaskownica i tym podobne - nie mogą mieć żadnych ostrych rantów. Jeśli są wykonane z drewna, należy je oheblować i zabezpieczyć w taki sposób, aby nie było możliwości wbicia się drzazgi w ręce czy nogi dziecka. Najlepszym wyborem będą certyfikowane sprzęty ogrodowe, choć należy się zwykle naszykować na wyższe koszty ich nabycia.

 

Atrakcyjność przestrzeni ogrodowej dla dziecka

Maluchy oceniają ogród jako przestrzeń do zabawy pod względem atrakcyjności. Jeśli znajduje się w ogrodzie jedna huśtawka i niewielka piaskownica, chyba tylko maluchy będą miały z nich frajdę. Starsze dzieci potrzebują czegoś więcej, na przykład domku na podwyższeniu lub na drzewie, ścianki wspinaczkowej, zjeżdżalni, bujaczków, huśtawek, trampoliny, piłek i wszelkich innych akcesoriów pozwalających na beztroską zabawę. Latem w ogrodzie warto ustawić niewielki basen, który można podstawić pod zjeżdżalnię, tworząc mini aquapark dla dzieci. Pamiętać trzeba przy tym, aby nigdy nie pozostawiać wówczas dzieci bez opieki osoby dorosłej.