Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Ogród  »  Ogród jak na wsi

Ogród jak na wsi

Ogród jak na wsi

Dopracowane rabaty i równiutko przystrzyżony trawnik – oto, czego na pewno nie znajdziemy w ogródku urządzonym na styl wiejski. Będzie w nim za to mnóstwo kolorów, królestwo kwiatów i pięknych, stylizowanych ozdób.

Nie musimy mieszkać na wsi, by móc cieszyć się klimatem rustykalnego ogrodu. Nie musimy też mieszkać w starym, bielonym domku z gankiem, choć oczywiście byłoby idealnie móc uzyskać harmonię między domem a jego otoczeniem. Jak to zrobić?

 

Kawałek sielskiej wsi w mieście

Klasyczny wiejski ogródek to taki, w którym trawa rośnie już pod samym oknem. Jest niemalże przyklejony do domu, a wręcz go obrasta. Aby zachować jako taką zgodność stylu między naszym zwyczajnym domem, a ogrodem wiejskim, na który mamy chrapkę, postarajmy się przybliżyć zieleń do murów. Niech nie dzieli ich od siebie miejsce na grill czy podjazd do garażu. O ścianę domu możemy oprzeć drewnianą, stylową drabinę i postawić przy niej konewkę. Pod ręką warto mieć też zioła i mały warzywniak. Na samej ścianie lub na płocie może rosnąć dzikie wino lub bluszcz.

Wiejski ogródek rządzi się własnymi prawami. Kwiaty w nim rozsiewają się same i rosną nawet w starych dzbanach. Możemy więc zapomnieć o misternej pielęgnacji roślin. Te w wiejskim ogrodzie potrafią same o siebie zadbać. Rezygnujemy oczywiście z żywopłotu i precyzyjnie ułożonych rabatek. Lepiej skupić się za to na oczku wodnym i pozostawić gdzieniegdzie pokaźnych rozmiarów kamienie czy skalniaki. Obowiązkowo powinniśmy pamiętać o elementach ozdobnych kojarzących się z wsią. W naszym ogrodzie mogą zagrzać miejsce stare narzędzia gospodarskie, ceramiczne naczynia, beczki, wielkie donice, konewki, dzbanki na mleko. Nawet w starej taczce możemy wysypać ziemię i posadzić w niej byliny.

 

Kwiaty do wiejskiego ogródka

W rustykalnym ogrodzie bez problemu zadomowią się kwiaty znane nam z wakacji na wsi. Powinny to być gatunki, które doskonale radzą sobie w naszym klimacie. Wiejskiego charakteru domostwu nadadzą malwy, lwie paszce czy słoneczniki. Idealne będą poza tym floksy, piwonie, margerytki, nagietki, bratki, aksamitki i firletki. Wspaniale w wiejskim ogrodzie prezentują się też chabry. Kwiatom lepiej nie wydzielać miejsc. Niech rosną swobodnie, jak na polanie.