Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Ogród  »  Najpopularniejsze rośliny ozdobne

Najpopularniejsze rośliny ozdobne

Najpopularniejsze rośliny ozdobne

Jakie rośliny dekoracyjne uprawiamy najczęściej? Oto krzewy, drzewa, byliny, rośliny jedno- i dwuroczne oraz szklarniowe, za pomocą których chętnie upiększamy nasze ogrody i domy.

Rośliny jednoroczne

Kwitną i owocują tylko raz, a po wydaniu nasion giną. Są jednak bardzo wszechstronne pod względem zastosowania. Wysiewamy je wprost do gruntu lub uprawiamy z rozsady. Z roku na rok możemy podziwiać je w kwietnikach sezonowych, czyli bardzo popularnej i barwnej formie dekoracyjnej w przestrzeni miejskiej. Większość z nich nie pochodzi z Polski, lecz niektóre to uszlachetnione wersje roślin rosnących u nas na dziko, które zaadaptowaliśmy do ogrodów.

Do najczęściej uprawianych należą aksamitka, chaber bławatek, kosmos siarkowy i podwójnie pierzasty, słonecznik roczny, łubin ogrodowy, begonia, aster chiński, goździk ogrodowy, złocień trójbarwny, kobea pnąca czy suchlin różowy.


Rośliny dwuletnie

Zaliczamy do nich rośliny faktycznie żyjące jedynie dwa lata, które po tym czasie obumierają oraz te, które w drugim roku uprawy kwitną najpiękniej, a później nie giną, ale wydają coraz mniej kwitów i szybciej wymarzają. W pierwszej grupie znajduje się bratek, niezapominajka, dzwonek ogrodowy czy naparstnica, w drugiej zaś malwa, stokrotka i goździk brodaty.


Byliny

Byliny, a więc rośliny wieloletnie, dzieli się na zimujące i niezimujące w gruncie. Te pierwsze z łatwością przetrwają zimę, czasem wymagając jedynie okrycia. Kwitną od przedwiośnia do połowy zimy. Należą do nich między innymi przylaszczki, pierwiosnki, zawilce, sasanki, fiołki, konwalie, kaczeńce, krwawniki, astry, goździki. Do tej grupy zaliczamy też byliny cebulowe, na przykład narcyzy, tulipany, hiacynty, krokusy. Z kolei rośliny takie jak pelargonia, begonia, mieczyk ogrodowy czy dalia nie przetrwają zimy w gruncie.


Drzewa i krzewy

Ozdobne drzewa liściaste to m.in. klon, kasztanowiec, olcha, brzoza, leszczyna, orzech, topola, wiśnia, czeremcha, dąb, lipa czy jarzębina. Popularnym iglakiem ozdobnym jest natomiast cyprysik, a poza tym też sosna, jodła, świerk, choinka kanadyjska, modrzew, jałowiec.

Najpopularniejsze ozdobne krzewy to bluszcz, berberys, bez, hortensja, kalina, lilak, oczar, wrzos, wrzosiec, różanecznik czy oczywiście róża. Mają one też znaczenie spożywcze i są nieodzownym elementem każdego ogrodu. Za ich ozdobne części uznaje się kwiaty, liście, pędy i owoce.

Nie można zapomnieć też o popularnych roślinach szklarniowych. Za najpiękniejsze uważamy goździki ogrodowe, gerbery, frezje czy fikusy.


Elżbieta Gwóźdź