Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Ogród  »  Najczęściej spotykane rodzaje ławek ogrodowych

Najczęściej spotykane rodzaje ławek ogrodowych

Najczęściej spotykane rodzaje ławek ogrodowych

Odpowiedni dobór mebli ogrodowych może w świetny sposób podkreślić wyraz naszego ogrodu.

Ławka parkowa, ławka drewniana, ławka żeliwna, ławka nowoczesna czy rustykalna. Każdy wybór warto przemyśleć i zastanowić się co chcemy uzyskać poprzez ustawienie dodatkowego mebla w naszej zielonej przestrzeni. Dobierając zestaw mebli ogrodowych często zapominamy o ławce, wybierając bardziej użyteczne krzesła i leżaki. Ławka ogrodowa, wzorem tej ławki w parku miejskim, może być ciekawym elementem naszego ogrodu, który go wyróżni i uatrakcyjni. Jakie zatem cechy powinna posiadać dobra ławka ogrodowa?

Cechy dobrej ławki ogrodowej

Wybierając odpowiednie dla nas meble ogrodowe możemy spędzić na tym naprawdę sporo czasu. Producenci oferują niezliczoną ilość wzorów i rodzajów ławek ogrodowych. Jednym z najważniejszych kryteriów powinna być jednak wygoda. Mebel ten ma pomóc w relaksie i odpoczynku, dlatego każda spędzona minuta ma być przyjemnością. Należy zadbać o odpowiedni kąt wyprofilowania. Pomoże to zachować odpowiedni poziom komfortu oraz zadbać o prawidłową pozycję naszych pleców. Z pewnością na wysoki poziom wygody wpłyną także podłokietniki. Jeśli materiał, z którego zbudowana jest ławka przetrwa różne warunki atmosferyczne, może warto zastanowić się nad jej stabilnością oraz przytwierdzeniem jej do podłoża. Zwiększymy także bezpieczeństwo korzystania z niej. Nie zapominajmy jednak o najważniejszym. Wygląd ławki powinienem współgrać z otoczeniem i komponować się z roślinami oraz innymi elementami dekoracyjnymi naszego ogrodu. Wielu architektów przestrzeni zielonej ma kompleksową wiedzę, na temat oferty wszystkich elementów, które mogą być umieszczone w naszym ogrodzie. Ich cenne uwagi mogą być strzałem w dziesiątkę, którego nie będziemy żałowali przez lata.

Aby ławka była trwała, powinna być wykonana z odpowiednio przygotowanego drewna, najlepiej olchy. Olcha jest powszechnie wykorzystywana do tworzenia mebli, które wykorzystywane są na zewnątrz, ponieważ jest trwała i odporna na różne warunki atmosferyczne. Dodatkowo olcha jest drewnem niebrudzącym, dlatego osoby, które korzystają z takich ławek, mogą mieć pewność, że pod wpływem promieni słonecznych, olcha nie zacznie wypuszczać kropli żywicy, a ich ubrania pozostaną czyste.