Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Ogród  »  Jak sprawić, by ogród był dla dziecka idealnym miejscem zabaw?

Jak sprawić, by ogród był dla dziecka idealnym miejscem zabaw?

Jak sprawić, by ogród był dla dziecka idealnym miejscem zabaw?

Z perspektywy dziecka ogród może być świetnym miejscem na codzienną zabawę z rodzeństwem lub z przyjaciółmi. Wystarczy umieścić w nim ciekawe zabawki i sprzęty, które przy odrobinie wyobraźni staną się areną przygód dla najmłodszych.

Dorośli powinni pamiętać także, aby odpowiednio zabezpieczyć ogród, dzięki czemu bawiącym się dzieciom nie będzie groziło niebezpieczeństwo.

 

Ogród atrakcyjny dla dziecka

Dzieci uwielbiają udawać, bawić się wykorzystując do tego celu wyobraźnię. Dlatego prosty domek ogrodowy ustawiony przed domem może być dla nich „bazą”, która będzie spełniała różne funkcje. Zjeżdżalnia, huśtawka, bujaki, czy też piaskownica to podstawowe wyposażenie każdego ogrodu z miejscem zabaw dla dziecka. Oprócz tego można w nim umieścić i inne zabawki ogrodowe i plażowe dla dzieci. Latem rodzice mogą napompować basen lub wybrać basen rozporowy, sprawiając tym frajdę swoim dzieciom. Ze zwykłej tektury można przygotować dla dzieci stację kosmiczną, sklepik albo zamek dla księżniczki. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Osoby ze zdolnościami manualnymi i dostępem do narzędzi stolarskich mogą własnoręcznie wykonać dla swoich pociech domek na drzewie. To marzenie wielu dzieciaków, które chciałyby mieć w takim domku swój klub i spotykać się w nim z przyjaciółmi.

 

Ważne kwestie bezpieczeństwa

Trudno oczekiwać od dzieci, że w czasie beztroskiej zabawy będą zastanawiać się nad własnym bezpieczeństwem. O te kwestie muszą zadbać wcześniej dorośli. Jeśli mamy w domu 2-3-latka, nie ma sensu budować domku na drzewie ze stromą drabiną czy liną do zjeżdżania z wysokości. Lepiej poczekać z tym jeszcze kolejne 2-3 lata, aż dziecko stanie się na tyle duże, aby samodzielnie korzystać z takich sprzętów.

Przy zakupie zabawek i innych atrakcji dla dzieci do ogrodu sprawdźmy, czy są bezpieczne. Najlepiej, aby posiadały wszelkie wymagane w Polsce i w Europie certyfikaty bezpieczeństwa. Nie powinny mieć ostrych kantów, ponieważ łatwo wówczas o nieszczęście. Dzieci w ogrodzie poza tym zawsze powinny bawić się pod opieką lub chociaż nadzorem osób dorosłych.