Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Ogród  »  Drabina do ogrodu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Drabina do ogrodu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Drabina do ogrodu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Praca w ogrodzie często wymaga od nas wielu sprzętów i narzędzi. Jesienią i wiosną niezastąpione wydają się: grabie, sekator, taczka czy drabina. Tak naprawdę bez tej ostatniej w ogrodzie ani rusz!

Drabiny przydają się w ogrodzie podczas wielu prac. Przycinanie gałęzi, żywopłotu, zrywanie jabłek czy orzechów, udrożnianie rynien, zawieszanie karmników dla ptaków czy chociażby malowanie budynków gospodarczych lub ogrodzenia – wszystkie te aktywności wymagają użycia solidnej, stabilnej i funkcjonalnej drabiny.

 

Jaka drabina do prac w ogrodzie?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej drabiny nie jest rzeczą prostą. Wszystko zależy od tego, do czego jest ona potrzebna, a także od podłoża, na którym będziemy pracować. Teren w ogrodzie jest zazwyczaj miękki (to niczym nieutwardzona ziemia), a także nierówny! Na te nierówności trzeba zwrócić szczególną uwagę – mogą stać się one przyczyną upadku ze znacznej wysokości. Drabina, którą wybierzemy, musi być przede wszystkim bezpieczna dla nas i dla osób z naszego otoczenia. Zapadające się w podłoże nóżki nie wróżą nic dobrego. Samodzielna próba ich ustabilizowania może skończyć się poważnym urazem. Jaką więc drabinę wybrać?

  • Do prac na świeżym powietrzu, podczas których drabina będzie stała na równej, twardej powierzchni, np. na betonie lub kostce, warto użyć drabiny przystawnej. Posłuży ona przede wszystkim do wszelkich prac przy budynkach, o które taką drabinę należy oprzeć. Na rynku dostępne są modele jednoelementowe lub rozsuwane. Taki typ drabiny przyda się do prac na małych i większych wysokościach. Drabiny przystawne są lekkie i mają kompaktowe wymiary. Dodatkowym atutem może być możliwość zawieszenia ich na hakach – dzięki temu nie zajmą dużo miejsca w warsztacie lub garażu.

  • Gdy potrzebujemy drabiny przeznaczonej do nierównych i miękkich trawników, najlepsza będzie aluminiowa drabina wolnostojąca. Jej zaletą jest przede wszystkim stabilność. Można ją rozkładać, dzięki czemu kontakt z podłożem mają cztery (a nie dwie) nogi. Drabina wolnostojąca jest bardziej praktyczna niż przystawna. Może mieć wejście z jednej lub z dwóch stron, co znacznie ułatwia dostęp do wielu miejsc bez jej przestawiania. Oprócz tego można przymocować do niej liczne akcesoria, pomagające w codziennej pracy, np. torbę na narzędzia czy specjalny stabilizator wyrównujący podłoże.

  • Przycięcie żywopłotu wymaga przemieszczania się. Przy takiej pracy najlepiej sprawdzi się drabina przegubowa. Dzięki przegubom można jej używać jako pomostu roboczego. Obszar pracy jest większy, dzięki czemu możemy się spokojnie przemieszczać bez częstego przesuwania drabiny.

 

Drabina aluminiowa czy drewniana?

W ogrodzie zdecydowanie lepiej sprawdzi się drabina aluminiowa. Jest lekka i bez trudu możemy przenosić ja z miejsca na miejsce. Jednak największą zaletą aluminium jest przede wszystkim odporność na warunki atmosferyczne, obicia i zniszczenia.

 

Podsumowując, przy zakupie drabiny do ogrodu należy wziąć pod uwagę jej przeznaczenie, a także podłoże, na którym będziemy z niej korzystać. Bezpieczeństwo podczas pracy jest najważniejsze!