Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Mieszkanie  »  Wyburzanie ścian - zasady, o których musisz pamiętać!

Wyburzanie ścian - zasady, o których musisz pamiętać!

Wyburzanie ścian - zasady, o których musisz pamiętać!

Konieczność wyburzenia ściany zachodzi w przypadku, gdy zamierzasz w swoim mieszkaniu dokonać zmian aranżacyjnych. Nowoczesne wnętrza to otwarte przestrzenie, a jedynymi zamkniętymi pomieszczeniami są sypialnie i łazienki.

Salon, jadalnia i kuchnia niejednokrotnie stanowią całość, w której większość czynności wykonujemy wspólnie z bliskimi, ciesząc się poczuciem bliskości. Jak jednak wyburzyć ścianę, jeśli te pomieszczenia są od siebie odizolowane? Jak zrobić to bezpiecznie, szybko i sprawnie? Oto nasze porady.

 

Skonsultuj się ze specjalistą

Wyburzanie może dotyczyć zarówno ścian nośnych, czyli konstrukcyjnych, jak i działowych. O ile wyburzenie ściany działowej nie ma wpływu na konstrukcję budynku, o tyle usunięcie ściany nośnej może pociągnąć za sobą poważne kłopoty z wyginaniem się stropów sąsiednich kondygnacji włącznie. Aby więc określić, z jakim typem ściany mamy do czynienia, i potwierdzić możliwość jej wyburzenia, powinieneś skonsultować się z architektem lub inżynierem budownictwa. To on, po dokładnym sprawdzeniu planów budynku, może dać Ci zielone światło dla realizacji zamysłu. A jeśli już je dostaniesz, działaj według naszych wskazówek.

 

Przygotuj sprzęt

Nic tak nie dezorganizuje pracy jak ciągła konieczność szukania potrzebnych narzędzi i sprzętów. Zanim więc rozpoczniesz wyburzanie ściany, przygotuj sobie:

  • dłuto i młot,

  • worki na śmieci,

  • wiadro,

  • śrubokręt,

  • folię zabezpieczającą podłogi i meble,

  • odzież ochronną: bluzkę z długim rękawem i czapkę,

  • gogle i maseczkę na twarz - zabezpieczą twoje oczy i drogi oddechowe przed kurzem i drobinami materiałów.

Skuj terakotę

Zanim zabierzesz się za wyburzanie samej ściany, skuj z niej to, co się na niej znajduje. Czy to zwykłe płytki ceramiczne, panele ścienne, czy wreszcie ozdobne płytki ceglane. Używaj do tego tak zwanego majzla i młotka. Rób to delikatnie, by odpadające od ściany odłamki nie pokaleczyły Cię, i koniecznie załóż specjalne okulary. Zacznij od góry i stopniowo przechodź do niższych partii ściany. Usunięte materiały umieść w workach na śmieci i wyrzuć do specjalnego kontenera.

 

Wyburzanie ścianki z cegły lub pustaka

Wyburzenie takiej ścianki może być bardziej czasochłonne, niż myślisz. Zanim przystąpisz do pracy, zabezpiecz podłogi przed spadającymi na nie fragmentami cegieł lub pustaków. Mogą one uszkodzić panele, parkiet czy terakotę. Oczywiście, jeśli podłogi zamierzasz także wymienić, możesz pominąć ten etap. Ściankę z pustaków lub cegieł możesz wyburzać przy użyciu młota i dłuta lub użyć młota pneumatycznego - wówczas praca pójdzie Ci znacznie sprawniej. I, podobnie jak w przypadku skuwania terakoty, zacznij od górnej części ściany.

 

Rozbieranie ścianki z regipsu

Są to ściany o konstrukcji szkieletowej. Ich podstawę stanowią aluminiowe kątowniki, na które nakładane są płyty gipsowo-kartonowe. Pomiędzy płytami umieszcza się natomiast warstwę izolacyjną - wełnę mineralną. Zapewnia ona pewną dźwiękoszczelność ściany. Usuwanie takiej ściany jest stosunkowo proste. W pierwszej kolejności należy skuć płyty gipsowo-kartonowe. Wystarczą Ci do tego młotek i grube rękawice. Po tym trzeba usunąć wełnę - zawsze używaj rękawic i gogli; warto także, abyś miał na sobie bluzkę z długim rękawem i maseczkę na twarz. Wełna się pyli, a jej drobinki mogą osadzać się nie tylko na Twojej skórze, ale także w drogach oddechowych. Usuniętą wełnę włóż do grubych worków i szczelnie zamknij. Zostaje już tylko usunięcie aluminiowego szkieletu ściany. Odkręć śruby mocujące kątowniki do ściany, sufitu i podłogi. Następnie złóż kątowniki razem, by zajmowały jak najmniej miejsca.

A może zatrudnić specjalistów?

Jeśli nie czujemy się na siłach lub po prostu nie mamy na to czasu, możemy zatrudnić firmę specjalizującą się w różnego typu pracach budowlanych. Jest to korzystny wariant, a i my mamy gwarancję gruntownego wykonania usługi. Warto zatem przejrzeć ofertę, która znajduje się na stronie https://wywozgabarytow.pl/rozbiorki-i-wyburzanie/ Fachowcy za pomocą nowoczesnych technologii oraz najwyższej jakości sprzętów profesjonalnie zrealizują pracę w dogodnym terminie dla Klienta z zachowaniem obowiązujących norm oraz zasad bezpieczeństwa. Takie firmy realizują wszystko: od sprawdzenia obiektu, przez wyburzanie, po pozostawienie wysprzątanego i czystego miejsca pracy.

 

Utylizacja materiałów

Zwykła śmieciarka nie wywiezie gruzu i innych materiałów, które zostaną po rozbiórce. Zamów więc wcześniej mały kontener na śmieci w firmie, która zajmuje się utylizacją odpadów pobudowlanych. Jeśli zdecydujesz się na usługi firmy, nie musisz martwić się wywiezieniem odpadów. Zwykle firmy w swojej ofercie zapewniają o kompleksowym wyburzeniu i wywiezieniu gruzu w ramach wykonywanych czynności.

 

Bezpieczne i sprawne wyburzenie ścianki pozwoli Ci od razu rozpocząć dalsze etapy remontu. Zorganizuj swoją pracę tak, by zajęła Ci jak najmniej czasu. Zastosuj się do naszych porad, a uporasz się z pracą szybko i już wkrótce będziesz mógł cieszyć się otwartymi przestrzeniami swojego domu lub mieszkania.