Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Mieszkanie  »  Wentylacja w mieszkaniu – dlaczego jest tak ważna?

Wentylacja w mieszkaniu – dlaczego jest tak ważna?

Wentylacja w mieszkaniu – dlaczego jest tak ważna?

Nie zdajemy sobie sprawy, ile w powietrzu znajduje się szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych. Przed ich ujemnym oddziaływaniem na organizm ma nas uchronić wentylacja w mieszkaniu.

Wentylacja w mieszkaniu

Negatywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie ma szczególnie dwutlenek węgla oraz para wodna. Nadmiar tych związków może powodować bóle głowy, problemy z koncentracją, ogólne zmęczenie, a nawet stany depresyjne. Te dwa niebezpieczne związki w połączeniu z wieloma innymi przyczyniają się do tego, że organizm reaguje alergicznie, poza tym są one rakotwórcze. Zresztą nieodpowiednia wentylacja w obiekcie mieszkalnym ma głęboko ujemny wpływ nie tylko na ludzkie zdrowie i ogólny stan psychofizyczny, ale również na sam budynek. Konsekwencją braku właściwej wentylacji jest wilgoć, która wsiąka w ściany, osadza się na szybach, sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów, utrudnia suszenie prania. Tak więc odpowiednia wentylacja ma ogromne znaczenie w naszym codziennym funkcjonowaniu.

 

Jakie warunki powinien spełniać system wentylacyjny?

System wentylacyjny w mieszkaniu powinien:

  • zapewniać pomieszczeniom mieszkalnym doskonałą jakość wdychanego powietrza,

  • dawać możliwość regulowania wydajności zależnie od aktualnych potrzeb domowników,

  • przeciwdziałać powstawaniu grzybów i pleśni, a także innych negatywnych skutków nadmiernej wilgoci,

  • zmniejszać natężenie hałasu pochodzącego z zewnątrz,

  • być tak skonstruowany, aby nie narażać domowników na przeciągi,

  • nie generować zbyt dużych kosztów związanych z eksploatacją energii cieplnej,

  • wchłaniać i wydalać z mieszkania dwutlenek oraz tlenek węgla, parę wodną, nieprzyjemne zapachy oraz dym papierosowy.

 

Jak poprawić wentylację w mieszkaniu?

Aby poprawić wentylację w mieszkaniu, przede wszystkim należy oczyścić kratki w otworach. Dzięki dokładnemu oczyszczeniu ich z kurzu oraz brudu możemy zwiększyć wydajność wentylacji nawet o 60%! Dlatego niewątpliwie warto to zrobić – powietrze w mieszkaniu będzie miało wtedy lepszą jakość. Niekiedy warto też skorzystać z usługi o wdzięcznej nazwie facility management, oferowanej przez profesjonalne firmy zajmujące się nadzorem różnego rodzaju instalacji technicznych, w tym wentylacyjnych.