Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Mieszkanie  »  Wanna czy prysznic?

Wanna czy prysznic?

Wanna czy prysznic?

Zastanawiasz się, czy umieścić w swojej łazience wannę, czy też może zainstalować prysznic? Poniżej prezentujemy wady i zalety obu tych opcji.

A może i to, i to?

Ideałem byłoby mieć i wannę, i prysznic, ale oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu znajduje się tylko jedna łazienka, i to w dodatku niewielkich rozmiarów. Wybór jednej bądź drugiej opcji powinien być podyktowany zarówno metrażem pomieszczenia, jak i potrzebami przyszłych użytkowników.

 

Za i przeciw

Przeciętnie spędzamy pod prysznicem ok. 10 minut. Zużywamy w tym czasie nieco ponad 77 litrów gorącej wody. Do wanny nalewa się mniej więcej 80 litrów, a więc zużycie wody w jednym i drugim przypadku jest bardzo zbliżone. Ten fakt zadaje kłam popularnemu skądinąd mniemaniu, że natrysk jest bardziej opłacalny pod względem finansowym.

W kabinie prysznicowej możemy umyć się w tempie ekspresowym, ale nie zaznamy tam wygód i rozkoszy charakterystycznych dla kąpieli w wannie. Wanna pozwala na kąpiele lecznicze i regeneracyjne, to w niej panie mogą przeprowadzać zabiegi upiększające przy użyciu różnych olejków i ziół. Ponadto sprawdza się idealnie, kiedy w rodzinie są małe dzieci. Nie tylko dlatego, że kąpiel w wannie może stanowić dla nich nie lada zabawę, ale również dlatego, że łatwiej je tam umyć niż pod prysznicem.

Natrysk z kolei wydaje się lepszym rozwiązaniem pod względem higienicznym. Woda spływa bezpośrednio do odpływu z potem i brudem, nie ma ryzyka, że to, co zmyjemy ze skóry, osadzi się na niej ponownie.

 

Wymiary

Standardowe natryski mają następujące wymiary: 80 x 80 cm lub 90 × 90 cm. Nie do pomyślenia są kabiny mniejsze, jako że krępowałyby one w zbyt dużym stopniu swobodę ruchów. Chciałbyś zaoszczędzić miejsce? Zainstaluj kabinę narożną półokrągłą, która zajmie mniej przestrzeni.

Wanna jest z reguły największym elementem w łazience. Zajmuje wprawdzie więcej miejsca niż kabina, ale za to bardzo efektownie się prezentuje. Typowa wanna prostokątna ma szerokość 70 cm i długość 140–180 cm.

 

Podsumowując, każdy powinien zdecydować sam, czy bardziej będzie odpowiadała jego potrzebom wanna, czy też natrysk prysznicowy. I jedno, i drugie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Warto uwzględnić wszystkie za i przeciw przy wyborze.