Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Mieszkanie  »  Proste sposoby na optyczne powiększenie wnętrza

Proste sposoby na optyczne powiększenie wnętrza

Proste sposoby na optyczne powiększenie wnętrza

Co zrobić, by małe pomieszczenie sprawiało wrażenie większego niż jest w rzeczywistości? Wystarczy wykorzystać przy jego aranżacji kilka prostych trików, a otrzymamy odpowiednie złudzenie optyczne.

Nieduże wnętrze, duży kłopot

Małe pomieszczenia są bardzo wymagające w kwestii urządzania. Łatwo je zagracić i zamiast przytulnego kąta, stworzyć magazyn zbędnych mebli oraz nieprzemyślanych dodatków. W tym przypadku liczy się prostota i funkcjonalność. Postaw więc na meble wielofunkcyjne, najlepiej systemowe. Zamontuj schowek, do którego włożysz rzeczy codziennego użytku, aby nie zajmowały miejsca na podłodze czy stole. Skłaniaj się ku łagodnym krawędziom – ostre kanty nadają się do dużych wnętrz (zdecydowanie lepszy będzie stolik okrągły niż prostokątny). Gdy już we właściwy sposób dobierzesz meble, połowa sukcesu za Tobą. Co jeszcze możesz zrobić, aby optycznie powiększyć swoje gniazdko?


Rozjaśnij pomieszczenie kolorami

Nieduże wnętrze musi być jasne. Bez tego nawet misterna aranżacja nie przyniesie wymarzonego efektu. Ciemne kolory sprawiają, że przestrzeń wydaje się mniejsza, ponieważ nie odbijają światła. Dlatego ściany pomaluj na jasny kolor – to podstawa. Mogą być białe, ale nie muszą. Sprawdzą się też pastele. Meble i tkaniny również powinny być jasne, ale dominującą barwę należy przełamać kontrastującymi dodatkami. Wnętrze będzie dzięki temu żywsze.


Więcej oświetlenia

Drugim sposobem na rozjaśnienie mieszkania czy pokoju jest właściwe rozlokowanie oświetlenia. Im więcej światła, tym lepiej. Niech oświetlenie znajduje się w różnych miejscach. Lampa sufitowa da efekt przestronności, kiedy będzie miała lekką, ale i dużą oprawę oświetleniową. Poza tym sprawdzi się oświetlenie ledowe i halogenowe, szczególnie użyteczne, gdy nie mamy miejsca na lampę stojącą czy kinkiet. Spróbujmy dodatkowo skierować źródło światła na sufit (wyda się wyższy) oraz na konkretne przedmioty.


Długie zasłony i lustra

Zasłony sięgające do podłogi dają złudzenie, że wnętrze jest wyższe. Lustra z kolei sprawiają wrażenie większej przestronności. Zawieś więc taflę lustra na ścianie, a kolejną na zewnętrznych drzwiach szafy (tu podobnie jak z meblami – niech lustra mają owalny kształt, a nie ostro zakończone krawędzie). Zasłony natomiast wybierz lekkie i zwiewne, aby nie przytłaczały przestrzeni.


Elżbieta Gwóźdź