Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Mieszkanie  »  Nawilżacz powietrza do mieszkania: co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Nawilżacz powietrza do mieszkania: co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Nawilżacz powietrza do mieszkania: co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Nawilżacz powietrza w niektórych gospodarstwach domowych jest niezbędny, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. O tym, dlaczego warto zaopatrzyć się w takie urządzenie i co brać pod uwagę przy wyborze, piszemy poniżej.

Wpływ suchego powietrza w mieszkaniu na zdrowie

Jeśli w oknach nie ma nawiewników, w okresie grzewczym powietrze w mieszkaniu jest suche. Rozpalone kaloryfery znacznie obniżają jego wilgotność, co nie pozostaje bez wpływu na zdrowie domowników. Jedną z pierwszych i najbardziej zauważalnych oznak zbyt niskiej wilgotności jest wysuszona śluzówka. Łatwo wtedy o infekcję układu oddechowego. Śluzówka gardła i nosa pełni ważną funkcję – chroni organizm przed szkodliwymi bakteriami, wirusami, kurzem i pleśnią.

Jej powierzchnię pokrywają miliony rzęsek, które bronią ciałom obcym dostępu do dróg oddechowych. Aby jednak śluzówka wywiązywała się ze swojego zadania, musi być wilgotna – w gorących pomieszczeniach, w których powietrze jest suche, ruchy rzęsek ustają. Regularne wietrzenie może nie wystarczać. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości nawilżacz powietrza.

 

Poziom wilgotności w mieszkaniu

Wilgotność śluzówki jest bezpośrednio powiązana z wilgotnością powietrza. Zimą w szczelnie zamkniętym mieszkaniu wilgotność może spaść nawet do 10% (śluzówka wysycha już przy 40%). Znane domowe sposoby na zwiększenie wilgotności, czyli rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferze czy suszenie prania w pomieszczeniach, w których się najwięcej przebywa, przynoszą znikome efekty. Bardzo ograniczony wpływ na poziom wilgotności mają również tzw. parowniki – naczynia z wodą wieszane na grzejnikach. O wiele skuteczniejszym rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza.

 

Rodzaje nawilżaczy powietrza

W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy: parowe (tradycyjne), ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Nawilżacz parowy wydziela pod ciśnieniem ciepłą parę wodną; ewaporacyjny różni się od niego tylko tym, że wyrzucana para ma neutralną temperaturę; natomiast nawilżacz ultradźwiękowy rozpyla wodę w postaci lekkiej mgiełki.

Który z tych nawilżaczy wybrać? Który będzie najskuteczniejszy?

Na korzyść nawilżaczy parowych i ewaporacyjnych przemawia bezpieczeństwo stosowania. Nie wywołują one żadnych reakcji alergicznych. Nawilżacze ultradźwiękowe mogą u niektórych osób wywoływać niepożądane objawy, charakterystyczne dla uczuleń. Im większą moc ma urządzenie, im bardziej pojemny jest zbiornik na wodę – tym lepiej. Najbardziej wydajne są nawilżacze o mocy 400 W. Kosztują oczywiście więcej, ale nawilżają powietrze skuteczniej niż te mające np. 20 W mocy. Pojemność zbiornika ma tu znaczenie o tyle, że im jest on większy, tym rzadziej trzeba uzupełniać niedobór wody. Przykładowo, pięciolitrowy zbiornik nawilżacza o mocy 40 W zużyje się po ok. 16 godzinach od włączenia.

 

Zwróć uwagę na filtry oraz inne elementy

Nawilżacze powietrza mogą mieć różne rodzaje filtrów. Największą popularnością cieszą się urządzenia z filtrami odwapniającymi wodę lub cyrkulacyjnymi, dzięki którym cząsteczki wody mogą być równomiernie rozprowadzone w powietrzu. Obok filtrów ważnym elementem każdego nawilżacza jest również regulator stopnia pracy i higrometr – urządzenie służące do pomiaru wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Higrometr umożliwia optymalną pracę nawilżacza.

Jeśli już zdecydujesz się na zakup nawilżacza powietrza, radzimy zainwestować nieco więcej pieniędzy w porządny produkt, który posłuży Ci przez długi czas. Dobrej jakości nawilżacz powinien działać automatycznie, bez konieczności ciągłego ingerowania w jego pracę. Niemałym atutem jest też funkcja dostosowania pracy urządzenia do warunków panujących w mieszkaniu. Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie ma jakieś zabezpieczenia (tanie nawilżacze, pozbawione zabezpieczeń, mogą się psuć, jeśli zabraknie wody w zbiorniku).