Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Mieszkanie  »  Mieszkanie dwupoziomowe – wady i zalety

Mieszkanie dwupoziomowe – wady i zalety

Mieszkanie dwupoziomowe – wady i zalety

Budzi zazdrość wśród znajomych i jest wyśmienitym polem do popisu dla projektantów wnętrz. Domownikom zaś daje namiastkę wymarzonego domu jednorodzinnego i większą przestrzeń. Zalety mieszkania dwupoziomowego widać na pierwszy rzut oka. A jakie są jego wady?

 

Mały domek w blokowisku

Mieszkanie dwupoziomowe to mała namiastka domu jednorodzinnego. Dla wielu jest też etapem przejściowym między zwykłym mieszkaniem w bloku a zakupem czy budową własnego domu z ogrodem. Takie mieszkanie może być jednak równie dobrze ziszczeniem marzeń o przytulnym i stylowym apartamencie, z którego ani myślimy się wyprowadzać. Jeśli dodatkowo jest usytuowane w ciekawej, a jednocześnie spokojnej części miasta, to czego chcieć więcej? Mieszkania dwupoziomowe łatwo i przyjemnie się urządza. Są bardziej komfortowe niż zwykle lokale tego typu w blokach czy kamienicach – dają więcej miejsca, więcej możliwości aranżacji i przechowywania, nierzadko mają dwie łazienki, co służy wygodzie domowników. To wręcz idealna opcja dla wielkomiejskiej rodziny z dziećmi. Przestrzeni jest wystarczająco dużo dla każdego, nie trzeba za to zajmować się typowymi pracami, związanymi z posiadaniem dużego domu wolnostojącego. Co ciekawe, także ceny mieszkań dwupoziomowych kształtują się dość korzystnie. Deweloper sprzedając takie lokum, od drugiego poziomu liczy zwykle mniejszą cenę za metr kwadratowy.

 

Zejdźmy na ziemię

Właściciele i mieszkańcy lokali dwupoziomowych podkreślają często, że wadą takiego rozwiązania mogą być schody. Tu wiele zależy jednak od architekta, który może tak zaplanować ich umiejscowienie oraz typ, by zyskały jeszcze większy walor użytkowy, a nie tylko zajmowały przestrzeń. Schody mogą służyć za miejsce do przechowywania, można je od dołu zabudować regałem na książki, postawić pod nimi kanapę czy nieduże biurko. Schody jako takie mogą być problemem w przypadku starszych lokatorów, mających trudności z poruszaniem się. W przypadku rodzin z dziećmi, schody stanowią jedna dodatkową atrakcję domostwa.

 

Przed zakupem mieszkania dwupoziomowego, warto też wziąć pod uwagę, że wyższe będę koszty jego ogrzania.