Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Mieszkanie  »  Grunt to podłoga – jakie wykończenie wybrać?

Grunt to podłoga – jakie wykończenie wybrać?

Grunt to podłoga – jakie wykończenie wybrać?

Tańsze panele czy raczej podłoga z litego drewna? Jakie wykończenie w łazience i w kuchni? Jaki materiał jest najbardziej ekologiczny? Jeżeli stoisz właśnie przed zadaniem wykończenia podłóg w swoim mieszkaniu, pewnie zadajesz sobie te pytania. Poznaj wady i zalety dostępnych rozwiązań.

Panele. Od dłuższego czasu panele podłogowe to coraz częściej wybierany przez nas materiał wykończeniowy. Są stosunkowo tanie, łatwo się je kładzie, a przy tym mają przeróżne faktury i kolory. Panele laminowane składają się z trzech warstw tanich materiałów. Na wierzchniej mają papier z nadrukiem nałożony na powłokę z laminatu, zabezpieczony warstwą ochronną. Wiele z nich dosyć dobrze imituje drewno. W przeciwieństwie jednak do paneli drewnianych, nie można ich odnawiać oraz nie tłumią dźwięków. Panele drewniane są za to średnio dwa razy droższe od laminowanych.

Lite drewno. Podłogi drewniane są przede wszystkim bardzo trwałe i stylowe. Pasują świetnie zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Dobrze izolują ciepło. Gdy się podniszczą, można je wielokrotnie odnawiać poprzez cyklinowanie i lakierowanie. Nadają się nie tylko do salonu czy sypialni, ale także do łazienki – do tego pomieszczenia wystarczy wybrać materiał olejowany, zabezpieczony przed wilgocią. W kategorii podłóg drewnianych mamy do wyboru deski podłogowe, mozaikę oraz parkiet. Ten ostatni najczęściej króluje w naszych domach. Możemy zdecydować się na parkiet tradycyjny, dekoracyjny lub lamelowy. Cena podłogi z litego drewna znacznie przewyższa koszty paneli, szczególnie laminowanych.

Płytki. Wybierane najczęściej do kuchni i łazienek, bo łatwo utrzymać je w czystości, a ponadto są trwałe i odporne. Możemy zdecydować się na ceramiczne lub kamienne (najczęściej marmur lub granit). To dobry wybór dla: rodzin z dziećmi, właścicieli zwierząt, osób dbających o ekologię.

Wykładziny. Elastyczne, na przykład kauczukowe lub linoleum, nadają się do przestrzeni intensywnie użytkowanych: kuchni, łazienek, korytarzy. Łatwo utrzymać je w czystości i są dość tanie. Natomiast wykładziny dywanowe, produkowane z włókien, miękkie i przyjemne, są odpowiednie do sypialni czy pokoju dziennego, pod warunkiem, że jesteśmy gotowi poświęcić dużo wysiłku na ich czyszczenie.


Elżbieta Gwóźdź