Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Mieszkanie  »  Garderoba w mieszkaniu – jak ją stworzyć?

Garderoba w mieszkaniu – jak ją stworzyć?

Garderoba w mieszkaniu – jak ją stworzyć?

Chęć posiadania garderoby to nie tylko kaprys zakupoholiczek, które ciągle nie mogą znaleźć miejsca na nowe ubrania i bibeloty. To także głos rozsądku – dzięki garderobie będziemy mogli w końcu utrzymać większy porządek w mieszkaniu, a przestrzeń wokół nas stanie się bardziej funkcjonalna.

Z praktycznego punktu widzenia

Garderoba w domu wolnostojącym lub apartamencie to żadna filozofia, zwłaszcza kiedy mamy do dyspozycji dużo pomieszczeń. Z powodzeniem jedno z nich możemy wykorzystać właśnie na zaprojektowanie garderoby w pełnej krasie – jako osobne pomieszczenie, z mnóstwem szafek, półek i drążków na wieszaki, z dużym i wysokim lustrem, pufami, a nawet z toaletką. I każdemu, kto ma taką możliwość, polecamy to rozwiązanie. Z innych pokoi można wówczas pozbyć się mniej funkcjonalnych, gabarytowych szaf, a sypialnia czy łazienka nie muszą być już zabałaganione mnóstwem ubrań, których nie ma gdzie chować i przymierzać. Pamiętajmy też, że garderoba to miejsce nie tylko na ubrania i bieliznę, ale także na obuwie, dodatki, zasłony, obrusy, pościel, ręczniki oraz na ekwipunek podróżniczy, na przykład walizki lub śpiwory.


Mieszkanie też może mieć garderobę

W sytuacji, gdy mamy nieco mniej miejsca i żadnego wolnego pokoju, jak to zwykle bywa w mieszkaniach, garderoba jest tym bardziej mile widziana, chociaż trudniej ją zaaranżować. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Po pierwsze, zlokalizujmy wszelkie znajdujące się w poszczególnych pomieszczeniach wnęki. Często dobrym miejscem na garderobę okazuje się przedpokój. Wnęka w sypialni również stwarza szansę na projekt garderoby. We wnęce możemy zamontować półki i drążki, zrobić miejsce na kosze i pudła, a całość ukryć za drzwiami przesuwanymi lub zasłoną. Zasłona jest tym bardziej praktyczna, że o wiele łatwiej się montuje, a ponadto można ją zmienić, jeśli mamy ochotę na nowy wystrój wnętrza. Wnęka nie musi być duża, wszystko zależy od naszych potrzeb i ilości posiadanych rzeczy. 2 m² pozwalają już na stworzenie mini-garderoby, ale (biorąc pod uwagę niewielką ilość miejsca) dodatkowy metr lub dwa byłyby idealne.

Co jeśli nie mamy odpowiedniej wnęki? Miejsce na garderobę możemy wydzielić w sypialni, jeśli tylko pomieszczenie jest na tyle duże, że odsunięcie łóżka od ściany na około 1,5 metra nie utrudni zanadto poruszania się po pokoju. Bo taki jest właśnie najprostszy i najbardziej efektowny sposób. Łóżko przesuwamy na środek sypialni, tak, aby za wezgłowiem pozostawała wolna przestrzeń. Uzyskane miejsce oddzielmy zasłoną, ewentualnie przesuwanymi drzwiami. Jeżeli taki koncept nam nie odpowiada, przestrzeń na garderobę możemy wydzielić także wzdłuż innej ściany. Meble garderobiane mogą także funkcjonować jako ścianka działowa w większym pomieszczeniu.


Niewymagający wynalazek

W mieszkaniu szukajmy zatem właściwych przestrzeni. Mogą to być miejsca bez dopływu naturalnego światła dziennego. W garderobie i tak zamontujemy dodatkowe oświetlenie. Idealną garderobę, z powodzeniem funkcjonującą w niedużym mieszkaniu, możemy podpatrzeć w serialu „Seks w wielkim mieście”. Garderoba Carrie, głównej bohaterki i zakupoholiczki, znajduje się we wnęce między sypialnią a łazienką. Jest niewielka, a mimo to świetnie spełnia swoją rolę.

Co powinno znaleźć się w garderobie? Przede wszystkim drążki, na których powiesimy koszule, sukienki i ubrania wierzchnie. Poza tym półki, schowki, kosze, haczyki, szuflady. W salonach meblowych dostępne są gotowe zabudowy wnęk, jeżeli nie mamy ochoty na samodzielną aranżację.


Elżbieta Gwóźdź