Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Wybieramy okna: plastikowe czy drewniane?

Wybieramy okna: plastikowe czy drewniane?

Wybieramy okna: plastikowe czy drewniane?

Okna PCV są popularniejsze od drewnianych. Wielu kusi niższa cena oraz bezproblemowa konserwacja, ograniczająca się zaledwie do ich mycia. Ale okna drewniane, uchodzące za luksusowe, również mają liczne grono fanów. Które będą lepsze dla Ciebie?

Wyższość drewna nad plastikiem, a może odwrotnie?

Pod pewnymi względami nie ma znaczenia, na jakie okna się zdecydujemy: plastikowe czy drewniane. Przykładowo, jedne i drugie mogą zostać wyposażone w funkcje antywłamaniowe i mieć dowolny kształt (wyjątkiem są okna dachowe – plastikowe gorzej współpracują z więźbą i muszą być prostokątne, w przypadku drewnianych nie ma takiego ograniczenia). Przy wykorzystaniu odpowiednich szyb i okuć będą też miały podobną szczelność.

Kwestia estetyki również nie jest jednoznaczna. Jedni cenią sobie ciepło, jakie nadają pomieszczeniu okna drewniane, i to, w jaki sposób komponują się z innymi drewnianymi elementami we wnętrzu. Inni wolą białe profile okien plastikowych, które nigdy nie żółkną i dobrze wyglądają w nowoczesnej aranżacji. Jeszcze inni wybierają wersje plastikowe oklejone folią kolorową czy też imitującą drewno. Wszystko zależy więc od charakteru i wystroju lokum oraz własnych upodobań.


Sęk tkwi w ramie

W czym natomiast okna drewniane przewyższają plastikowe? Z pewnością będą służyły dłużej, o ile zapewnimy im odpowiednią pielęgnację. Takie okna w mniejszym stopniu odkształcają się pod wpływem temperatury niż plastikowe, szybciej ulegające wypaczeniu (zwłaszcza te zamontowane od strony południowej, które dodatkowo są duże i w ciemnym kolorze). Ponadto, z okien drewnianych można łatwo usunąć zarysowania, a uszkodzenia naprawić, czego nie da się powiedzieć o oknach plastikowych. Te ostatnie będą też mniej dokładnie wykonane. Ich ramy są także zimniejsze.

Dla wielu uciążliwa wydaje się konserwacja okien drewnianych, przy czym PCV potrzebują jedynie mycia. W przypadku wilgotnych pomieszczeń, ramy drewniane wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Ramy plastikowe są za to odporne na wodę oraz środki chemiczne.

Nie da się ukryć, że wybór dyktują nam często finanse. I tutaj należy podkreślić, że okna plastikowe mają przystępniejszą cenę. Nie warto jednak całkowicie wykluczać zakupu okien drewnianych wyłącznie ze względu na ten czynnik. Przy porównaniu ofert różnych firm, może się bowiem okazać, że różnica w cenie nie jest druzgocąca.


Elżbieta Gwóźdź