Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Urządzamy balkon

Urządzamy balkon

Urządzamy balkon

Warto zadbać o to, aby balkon prezentował się jak najkorzystniej i stanowił swego rodzaju „wizytówkę” naszego domu. Poniżej udzielamy kilku wskazówek, które mogą okazać się pomocne przy aranżacji balkonu.

 

Jaką podłogę wybrać?

Najlepiej będzie, jeśli wybierzemy płytki gresowe. Są one przyjazne dla stóp i nie nastręczają kłopotów w utrzymaniu czystości. Najlepiej wybrać gres mrozoodporny i antypoślizgowy. Istotnym aspektem jest również kolor płytek. Im jaśniejszy, tym zacieki i kurz będą mniej widoczne. Dlatego powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim kolory pastelowe. Warto pamiętać, że w ofercie wielu sklepów budowlanych znajdują się m.in. płytki gresowe imitujące drewno oraz kostkę brukową.

 

W otoczeniu roślin

Balkon bez kwiatów jest jak Britney Spears bez makijażu. Kto chciałby na takim balkonie spędzać czas? Zakup paru odpornych na zróżnicowane warunki atmosferyczne kwiatów nie uszczupli znacznie naszego portfela, a z pewnością przyda temu miejscu uroku. Największą popularnością cieszą się wśród balkonowiczów pelargonie. Sąsiadują one nierzadko z surfiniami, fuksjami, lobeliami, petuniami oraz wieloma innymi gatunkami, których ciepłe barwy stwarzają przyjemną atmosferę.

 

Meble balkonowe

Wybór mebli balkonowych powinien być podyktowany rozmiarami oraz ogólnym charakterem balkonu, na którym zamierzamy je postawić. Na bardzo małych balkonach, charakterystycznych dla niektórych bloków, optymalnym rozwiązaniem będzie stół przymocowany do balustrady w taki sposób, aby blat można było, w zależności od potrzeby, opuszczać i podnosić. W ten sposób unikniemy ograniczającego swobodę ruchów nadmiaru sprzętów.

Na większych balkonach, które nie przysparzają takich trudności, można pozwolić sobie na kupno stołu nieskładanego. Najczęściej wybieranymi przez nabywców stołami są stoły wykonane z plastiku. Kosztują stosunkowo niewiele i są najmniej podatne na działanie deszczu i innych opadów. Stoły z bardziej efektownych materiałów są droższe i szybciej się niszczą. Jest to cena, jaką trzeba zapłacić za walory estetyczne. Chyba że mebel jest składany – wówczas na czas opadów deszczu można go postawić pod ścianą.

Krzesła balkonowe również mogą być składane lub nieskładane. Plastikowe, drewniane, z aluminium i naciągniętej siatki... Ważne, aby harmonizowały kolorystycznie i pod względem kształtu ze stołem. Ogółem biorąc, na większych balkonach można sobie pozwolić na meble nieskładane, na tych mniejszych lepiej sprawdzą się takie, które w razie potrzeby można złożyć i usunąć na bok.