Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Rolety na okna – najlepsza ochrona przed słońcem

Rolety na okna – najlepsza ochrona przed słońcem

Rolety na okna – najlepsza ochrona przed słońcem

Przebijające się przez okno słońce potrafi uradować, ale niekiedy, zwłaszcza jeśli świeci za mocno i za długo, potrafi też zamęczyć. Pewnym rozwiązaniem są rolety. Oto krótka prezentacja dostępnych na rynku rolet.

Funkcje okna a funkcje rolet

Okno stanowi konstrukcję, która zamyka otwór w ścianie. Można je dowolnie otwierać i zamykać. Izoluje ono pomieszczenie akustycznie, termicznie, służy do jego przewietrzania, naświetlania i zapewnia bezpieczeństwo. Słońce na ogół nie przeszkadza, ale jeśli świeci zbyt intensywnie, może okazać się problemem. Przed światłem słonecznym chronią między innymi rolety.

 

Ochrona przed słońcem

Za najbardziej tradycyjną ochronę przed słońcem uchodzą zasłony (jest to materiał zawieszany na karniszach przymocowanych nad oknem). Współcześnie traktuje się je jednak bardziej jako rzecz dekoracyjną niż użytkową. Żaluzje poziome to zwijane i rozwijane poziome paski, zawieszone za pomocą specjalnego sznurka na oknie. Żaluzje pionowe to z kolei zwijane i rozwijane pionowe pasy, zawieszone na specjalnym karniszu nad oknem. W sprzedaży są też plisy okienne, czyli dopasowane do okien materiały, które dowolnie można rozwijać i zwijać, a ponadto zakładać na okno i je z niego zdejmować. Najpopularniejsze są jednak obecnie rolety, czyli płachty, które się dowolnie rozwija i zwija.

 

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne przymocowuje się na oknie lub nad oknem po jego wewnętrznej stronie, a więc w konkretnym pomieszczeniu. Można je zamontować na dwa różne sposoby. Pierwszy sposób polega na przymocowaniu rurki z roletą do ściany nad oknem, niczym karnisza na firanki. Wówczas roleta zakrywa całą powierzchnię okna. Drugi sposób polega na przymocowaniu rolety do okna. Wówczas roleta zakrywa tylko część powierzchni okna. Rolety dostępne są w sklepach w różnych wariantach i warto je dopasować stylistycznie do wystroju danego pomieszczenia.

 

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne przymocowuje się nad oknem po jego zewnętrznej stronie. Taka roleta zakrywa całą powierzchnię okna. Rolety zewnętrzne w przeciwieństwie do rolet wewnętrznych nie tylko chronią przed światłem, ale też przed hałasem i zanieczyszczeniami. Okazują się one również fantastycznym zabezpieczeniem przed włamaniem.

Rolety okienne znajdziesz na: http://anexokna.pl/rolety/.