Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Remontuj taniej z wynajętym sprzętem!

Remontuj taniej z wynajętym sprzętem!

Remontuj taniej z wynajętym sprzętem!

Remont domu, mieszkania czy biura często wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Jak je ograniczyć? Jednym z rozwiązań może być wynajem sprzętu budowlanego.

Kategorie wynajmu

Zwykle myśląc o poważnym remoncie, pierwsze kroki chcemy kierować do supermarketu, celem zakupu narzędzi do jego realizacji. Przyjemność posiadania własnego zaplecza narzędziowego zwykle nie jest jednak uzasadniona - zajmują miejsce i przez większość czasu zwyczajnie się kurzą. Natomiast ich koszt zakupu jest dużo wyższy względem wypożyczenia takiego samego, a często nawet bardziej profesjonalnego sprzętu.

Oferta firm, proponujących wynajem sprzętu, jest bardzo szeroka. Znajdują się w niej narzędzia, maszyny, części i akcesoria z wielu kategorii związanych z budową i remontem. Wśród nich figuruje m.in. elektryka i oświetlenie, urządzenia do wiercenia i rozbijania, roboty kamieniarskie, instalacje, przewody, klimatyzacja, sprzęt do obróbki drewna, akcesoria do malowania i dekoracji oraz maszyny czyszczące. Tego typu asortyment oferuje np. prowadząca wynajem sprzętu budowlanego firma Boels, która zajmuje się wypożyczaniem sprzętu do budowy i remontu dla firm oraz klientów indywidualnych.

 

Na co zwrócić uwagę, wynajmując sprzęt do remontu?

Aby mieć pewność, że wybieramy maszyny i części dobrej jakości, zapytajmy o ich stan techniczny i sprawdźmy opinie na temat producentów (najłatwiej będzie to zrobić, wyszukując odpowiedni wątek na forum budowlanym). Zastanówmy się, czy interesuje nas wynajem krótko- czy długoterminowy i zapytajmy o dedykowaną ofertę na podstawie ilości wypożyczonych rzeczy oraz okresu wynajmu. Dokładnie prześledźmy usługi poszczególnych firm, sprawdźmy ich wymogi formalne, sposoby płatności i dostawy sprzętu. Zorientujmy się też, czy posiadają w asortymencie narzędzia lub akcesoria, których możemy potrzebować w dalszych etapach remontu – w przypadku braku jakiejś części najwygodniej będzie skorzystać z usług tej samej firmy.

 

Dlaczego warto?

Najważniejszą zaletą wynajmu jest oczywiście wygoda i duża oszczędność kosztów – jeśli zdecydujemy się na zakup poszczególnych urządzeń, zapłacimy za nie o wiele więcej i będziemy musieli trzymać je w domu, nie mając pewności, czy kiedyś jeszcze się przydadzą. Co więcej, jeśli remontujemy po raz pierwszy i nie jesteśmy pewni, jaki sprzęt powinniśmy wynająć, możemy skorzystać z porad specjalistów, pracujących w wypożyczalni. Sam sposób wynajmu też jest o wiele szybszy i wygodniejszy – wystarczy dodać poszczególne akcesoria do rezerwacji, a na miejscu zapłacić za wszystko. Dzięki temu znacznie oszczędzamy czas, jaki musielibyśmy poświęcić na wybór poszczególnych elementów po kolei.

Do tego dochodzi brak problemów ze znanym w Polsce zjawiskiem "wypożyczenia na wieczne oddanie". Wystarczy kupić wiertarkę, czy inny popularny sprzęt i pochwalić się kolegom - wkrótce pojawią się pierwsi "pożyczacze za piwko". Całkiem drogi sprzęt zużyje się przez to szybciej (bo kto np. odkupi wiertła?), ale nierzadko też nigdy nie wróci do właściciela. "Dobry zwyczaj - nie pożyczaj" działa tutaj dość przewrotnie, bo zamiast pożyczać innym, lepiej pożyczać od kogoś - np. z profesjonalnej wypożyczalni.