Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Remont generalny metodą gospodarczą

Remont generalny metodą gospodarczą

Remont generalny metodą gospodarczą

Każde mieszkanie prędzej czy później wymaga pewnych udoskonaleń. Udoskonalenia zaś wymagają określonych narzędzi. Biorąc pod uwagę fakt, że remontów nie przeprowadzamy codziennie, niektóre urządzenia bardziej opłacalnie jest wypożyczyć niż kupić.

Dlaczego metodą gospodarczą?

Jeśli planujesz remont, masz do wyboru dwie opcje: albo samemu się za wszystko zabrać i wszystkiego dopilnować, albo skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która wyręczy cię w pracy. Jedno i drugie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak również wady. Remont tzw. metodą gospodarczą jest przede wszystkim tańszy od remontu zleconego profesjonalnej firmie – i dlatego jeśli już ktoś decyduje się na odnowienie swojego mieszkania, robi to najczęściej sam (ewentualnie z bliskimi/znajomymi). Zatrudnienie ekipy budowlanej wiąże się bowiem z niemałymi kosztami. Z drugiej jednak strony powierzenie remontu profesjonalistom pozwala zaoszczędzić czas. Masz więc do wyboru: zaoszczędzić czas lub pieniądze. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wynajęcie firmy, pozostaje ci jedynie zawierzyć swoim własnym siłom i umiejętnościom.


Narzędzia

W zależności od stopnia zaawansowania remontu, potrzebujemy mniejszej bądź większej liczby potrzebnych do pracy narzędzi. Młotek, śrubokręt, wkrętak, wiertarka czy obcęgi – składają się na standardowy rynsztunek każdego, kto zamierza przeprowadzić w swoich czterech kątach małą rewolucję. Część tych przyrządów lepiej oczywiście kupić, bo nie są one ani na tyle drogie, aby przyprawić potencjalnego nabywcę o wahania, ani też nie należą do akcesoriów używanych w wyjątkowych tylko przypadkach. Młotek czy śrubokręt zawsze nam się w domu przyda, ale już np. po wiertarkę sięgamy znacznie rzadziej i tylko pod naciskiem doraźnych potrzeb. Poza tym wiertarka wiertarce nierówna – jeśli zamierzasz naprawdę zaszaleć, najlepiej będzie zdecydować się na wiertarkę udarową, która znajduje zastosowanie w najcięższych pracach, w których zwykła wiertarka mogłaby się nie sprawdzić. Wypożyczenie wiertarki udarowej opłaca się o wiele bardziej niż kupno nowej, zwłaszcza jeśli nie zamierzasz korzystać z niej więcej niż przez dwa, trzy dni. To samo dotyczy innych zaawansowanych narzędzi.


Co dalej?

Zaopatrzyłeś się już w niezbędne narzędzia? Pora więc wprowadzić swoje zamysły w czyn. Jeśli masz wątpliwości związane z jakimkolwiek etapem planowanego remontu, zawsze możesz zasięgnąć informacji w internecie. W sieci znajdziesz wiele serwisów i forów poświęconych tematyce budowlanej oraz pokrewnym zagadnieniom. Nie ma więc obawy, że sobie z czymś nie poradzisz (chyba że istotnie natrafisz na nietypowy problem, który będzie wymagał ingerencji zawodowego profesjonalisty). Nie pozostaje ci więc nic innego, jak tylko zakasać rękawy i wziąć się do dzieła!