Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Mozaiki ścienne: do jakich wnętrz pasują?

Mozaiki ścienne: do jakich wnętrz pasują?

Mozaiki ścienne: do jakich wnętrz pasują?

Jest wiele sposobów na urozmaicenie ścian: można powiesić na nich obrazy lub fototapety, pokryć je tynkiem, poeksperymentować z kolorami. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym są również mozaiki.

Jeśli znudziły Ci się konwencjonalne rozwiązania aranżacyjne, a chciał/abyś coś zmienić w swoim mieszkaniu, zalecamy wziąć pod rozwagę wykończenie ścian mozaikami z różnych materiałów. Bardzo dużą popularnością cieszą się płytki ceramiczne, ale równie ciekawy efekt dają płytki kamienne, mające kształt niedużych kwadratów. Płytki z kamienia przy odpowiednim oświetleniu mogą całkowicie odmienić wystrój pomieszczenia, nawet jeśli pozostawimy bez zmian pozostałe elementy.

 

Różne rodzaje płyt

Płytki ceramiczne lub kamienne sprawdzą się nie tylko w łazience czy w kuchni. Będą również efektownie wyglądały w salonie lub w dowolnym innym pokoju. Dzięki niebanalnym efektom świetlnym nadadzą pomieszczeniu zupełnie inną jakość. W bogatej ofercie producentów znajdziemy płytki o różnych kształtach. Największym powodzeniem cieszą się kwadratowe, ale oprócz tego klienci mają do wyboru całą gamę innych kształtów. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są np. płytki w kształcie plastra miodu albo mozaiki szkliwione, które idealnie współgrają ze szkliwionymi gresami podłogowymi. Wybór jest przeogromny, nie tylko w zakresie kształtów, ale również kolorów. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań decydują się na ogół na kolor beżowy lub biały, natomiast zwolennicy minimalizmu chętnie urządzają wnętrza w stylu black and white.

 

Jak ciekawie urządzić łazienkę?

Decydując się na mozaikę ścienną, należy uwzględnić charakter i przeznaczenie pomieszczenia, które zamierzamy nimi ozdobić. Inna mozaika będzie odpowiednia w salonie, inna w kuchni, a jeszcze inna w łazience. W tej ostatniej ciekawie wyglądają mozaiki mieszane, składające się z płytek ceramicznych oraz np. metalowych. Obecność metalu nadaje wnętrzu nieco surowy charakter, a przy odpowiednim oświetleniu pozwala na uzyskanie ciekawych efektów świetlnych. Tego typu mozaika pasuje do armatury chromowanej oraz kamiennej lub betonowej podłogi.

 

Mozaiki ścienne są nieszablonowym rozwiązaniem aranżacyjnym, które sprawdzi się w pomieszczeniach o różnych charakterze i przeznaczeniu. Obecnie różnego rodzaju eksperymenty stanowią dominujący trend w architekturze wnętrz, dlatego nawet nie wypada zostawiać ściany gołej, bez żadnych dodatków. Płytki z ceramiki, kamienia lub metalu będą w sam raz.