Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Miedziany dach? To możliwe!

Miedziany dach? To możliwe!

Miedziany dach? To możliwe!

Mówiąc o pokryciu dachowym większość ludzi myśli o dachówce. Jednak obecnie coraz bardziej popularna staje się blacha miedziana.

 

Przede wszystkim trwałość

Jest to największa zaleta miedzianych dachów - wytrzymują bez szwanku przez około 300 lat. Tak wysoką trwałość blacha miedziana zawdzięcza cieniutkiej warstwie patyny - związku, który powstaje na skutek utleniania się powierzchni miedzi pod wpływem działania warunków atmosferycznych. Warstwa patyny, dzięki swojej szczelności, stanowi zabezpieczenie blachy przed dalszym zachodzeniem procesu utleniania.

Naturalny proces powstawania patyny na powierzchni miedzi można również przeprowadzić w warunkach fabrycznych. Na rynku dostępne są więc blachy miedziane pokryte już wstępnie patyną. Łatwo je rozpoznać po jasnozielonej barwie. Można zdecydować się również na blachę ocynowaną, w szarym, matowym kolorze, lub oksydowaną, brązową.

 

Miedziany dach

Decydując się na to rozwiązanie trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, poszycie dachu należy uprzednio wyłożyć folią lub matą separacyjną. Do przytwierdzania blachy nie można używać materiałów, które wchodzą w reakcje z miedzią. Nieodpowiednie są więc detale wykonane z cynku, stopów cynku, aluminium lub stali ocynkowanej. Używać można natomiast elementów ze stali nierdzewnej, ołowiu, cyny lub stali cynowanej.

Pokrycie dachowe z blachy miedzianej może mieć trzy postacie: blachy płaskiej, płytek dachowych lub blachodachówki. Blacha płaska występuje w formie długich pasów, które łączone są na rąbek leżący lub stojący - w zależności od tego, czy blacha ułożona jest poziomo czy pionowo. Mocowanie na żabki przytwierdzane do pokrycia gwoździami pozwala blasze na odkształcanie się na skutek działania zmiennej temperatury, jednocześnie zapewniając stabilność całej konstrukcji. Blacha w formie elementów małoformatowych, czyli płytek dachowych, dostępna jest najczęściej w kształcie rybich łusek, rombu, prostokąta lub łupka naturalnego. Blachodachówka miedziana często przypomina tradycyjną blachodachówkę. Ten rodzaj blachy mocuje się do haft nabitych na kontuary przy pomocy gwoździ.

 

Gdzie kupić blachę miedzianą na dach?

Blacha miedziana staje się bardzo popularnym materiałem na pokrycie dachowe, w związku z tym jest dostępna w coraz większej ilości sklepów. Kupując ten materiał warto jednak postawić na sprawdzonych sprzedawców, takich jak http://www.krak-zinc.pl/kategoria/blacha-miedziana/, którzy od wielu lat zajmują się dystrybucją blach renomowanych producentów.