Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Kotły na pellet - wady i zalety

Kotły na pellet - wady i zalety

Kotły na pellet - wady i zalety

Pellet jest bardzo nowoczesną alternatywą dla drewna. Jest on dużo bardziej wydajniejszy i ekologiczny, a obsługa kotłów, w których się go spala, jest dziecinnie prosta ze względu na w pełni automatyczny charakter.

Dlaczego akurat pellet?

Pellet to niewielkie granulki (o średnicy 6-8mm) w kształcie walca, powstałe najczęściej w wyniku sprasowania odpadów drzewnych (przeważnie trocin, ale także wiórów, zrębków; możliwe jest również wykorzystanie kory, upraw energetycznych i słomy), bez żadnych sztucznych dodatków.

Sprawdź także: działania pieców na pellet

Ważnym argumentem jest niezbyt wysoka cena i bardzo korzystny stosunek kosztów do efektywności ogrzewania domu. Wyliczono, że 2,2 kg pelletu odpowiada około 1 litrowi oleju opałowego.

Jest to przyjazny dla środowiska opał. W porównaniu choćby z węglem wypada dużo korzystniej, a do tego w procesie spalania powstaje bardzo niska, wręcz śladowa ilość popiołu – około 0,5 %. Popiół ten również można wykorzystać, na przykład jako nawóz użyźniający glebę. Wszystko dlatego, że pellet jest produkowany z biomasy.

Pellety mają wartość opałową taką jak drewno, a także niską wilgotność (4,3–10%).

Dużym plusem przyciągającym kolejnych chętnych do używania pelletu jest spora wygoda w użytkowaniu. Materiał przeważnie jest sprzedawany w niewielkich workach (10- lub 20-kilogramowych), dzięki czemu dużo łatwiej go transportować i przechowywać. Kolejną zaletą jest fakt, że w zależności od wielkości zasobnika piece opalane pelletem mogą pracować nawet do kilku tygodni bez żadnej ingerencji użytkownika. Umożliwia to na przykład ogrzewanie domu w czasie nieobecności mieszkańców. Nowinki technologiczne umożliwiają również sterowanie całym procesem spalania zdalnie, za pomocą podłączonego do sieci komputera czy nawet telefonu.

 

Urządzenia grzewcze spalające pellet

Obecnie na rynku klient ma do wyboru wiele urządzeń służących do spalania pelletu. Najpopularniejsze są kotły bezobsługowe z automatycznymi podajnikami. Umożliwia to bardzo komfortową obsługę i właściwie ogranicza naszą ingerencję do usuwania popiołu raz na kilka dni.