Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Klimatyzacja solarna – na czym polega i czy jest efektywna?

Klimatyzacja solarna – na czym polega i czy jest efektywna?

Klimatyzacja solarna – na czym polega i czy jest efektywna?

Czy energię słoneczną możemy się jedynie ogrzać? Nie, służy ona również do produkcji chłodnego powietrza. Zaskakujące? Dla wielu z nas pewnie tak, ale klimatyzacja solarna nie jest w gruncie rzeczy niczym niezwykłym. Mechanizm jej funkcjonowania jest prosty, znany i wykorzystywany od dawna.

 

Działanie klimatyzacji solarnej

Klimatyzacja solarna to niezwykle wydajna i efektywna forma wykorzystywania energii słonecznej. Bardzo opłacalna finansowo i przedstawiająca niesamowicie logiczny mechanizm działania. Najprościej mówiąc, im więcej słońca na zewnątrz, tym większy komfort wewnątrz budynku – energia pozyskiwana z promieni słonecznych pozwala na wytworzenie takiego chłodu, który w danej chwili będzie adekwatny do panującego ciepła. Mechanizm działania jest tutaj bardzo prosty. Energia słoneczna jest absorbowana przez dachowe kolektory słoneczne, a ciepło uzyskane tą drogą wędruje do specjalnego modułu, który napędza chłodziarkę, wytwarzającą chłód. Na Zachodzie, w Niemczech czy we Francji, od lat popularyzuje się tę technikę grzewczą, podobnie zresztą jak budowanie domów energooszczędnych i pasywnych. Klimatyzacja solarna jest tam wykorzystywana nie tylko do chłodzenia budynków użyteczności publicznej czy hoteli, ale i gospodarstw domowych.

 

Przyszłość energetyki

Na ogół Polska z dużymi oporami wprowadza nowoczesne technologie do standardów rodzimego budownictwa. W głównej mierze wynika to z braku doświadczenia projektantów i wrodzonej nieufności do tego, co niekonwencjonalne. Przedsiębiorcy i klienci indywidualni nie chcą też inwestować większych nakładów finansowych w instalację systemu klimatyzacji solarnej. Tymczasem koszty tego przedsięwzięcia zwracają się nam już po kilku latach. Energia słoneczna jest przecież energią darmową i ekologiczną, co ma tym większe znaczenie dla przyszłości budownictwa, im bardziej drożeje energia elektryczna pozyskiwana z konwencjonalnych źródeł.