Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Kilka słów o piecu gazowym

Kilka słów o piecu gazowym

Kilka słów o piecu gazowym

Aż 50% kosztów związanych z utrzymaniem domu stanowią opłaty za ogrzewanie. Dlatego każdy z nas szuka jak najlepszych rozwiązań dla siebie. Czy zamiana pieca węglowego na piec gazowy jest trafną decyzją?

Jak do tej pory węgiel jest najtańszym paliwem, szczególnie w tych rejonach Polski, gdzie się go wydobywa. Co prawda kotły na węgiel ulegają unowocześnianiu, stają się bardziej ekologiczne i ekonomiczne, jednak stale wymagają naszej interwencji – węgiel musi być przez nas regularnie dosypywany. Znaczna część osób z powodu stałego nadzoru kotła na węgiel przechodzi na droższy w eksploatacji, ale wygodniejszy piec gazowy.  Nowoczesne piece gazowe działają bezobsługowo; proces pobierania i spalania paliwa przebiega automatycznie. Ewidentną barierą dla niektórych użytkowników jest sam koszt utrzymania takiego pieca. Piece gazowe mogą być zasilane różnymi rodzajami gazu. Najrzadziej stosowany jest gaz ziemny.

 

Zanim kupimy nowy piec...

Zanim zdecydujemy się kupić nowy piec gazowy, powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób zamierzamy podgrzewać wodę i jaką powinien on posiadać moc. Świetnym pomysłem mogą okazać się kotły gazowe dwufunkcyjne. Są bowiem wyposażone w programatory, dzięki którym możemy wiele zaoszczędzić. Kotły działające ekonomicznie mają tak ustawiony programator, aby intensywniej podgrzewać wodę o ustalonej przez nas uprzednio porze. Natomiast jeśli chodzi o moc, to wszystko zależy od powierzchni pomieszczeń. Piece, które najczęściej są stosowane w domkach jednorodzinnych, to piece o mocy 10, 15 lub też 30 kW. Przykładowo - aby ogrzać dom o powierzchni 100 m², potrzebny jest kocioł średniej wielkości (choć musimy wziąć pod uwagę to, jaka jest izolacja domu, szczelność okien czy drzwi).

 

Jeśli zdecydujemy się na kocioł gazowy, to jaki komin powinniśmy mieć?

Zarówno wysokość takiego komina, jak i jego przekrój wewnętrzny zależeć będą od rodzaju kotła gazowego. Kotły z otwartą komorą spalania wymagać będą odpowiedniego ciągu powietrza, dlatego komin powinien mieć wysokość minimalną 4-5 m i średnicę 120 mm.

Z kolei kotły kondensacyjne, jak i te z zamkniętą komorą spalania, można łączyć z krótkimi i długimi powietrzno-spalinowymi przewodami. Do dyspozycji jest kilka wariantów odprowadzania spalin:

  • w systemie poziomym,
  • w systemie pionowo współśrodkowym,
  • w systemie rozdzielczym,
  • w systemie szlachtowym.