Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Jak tanio ogrzać niewielki domek jednorodzinny?

Jak tanio ogrzać niewielki domek jednorodzinny?

Jak tanio ogrzać niewielki domek jednorodzinny?

Coraz częściej budowane są niewielkie domki rodzinne o pow. ok.120 m2, których wielkość dorównuje dużym mieszkaniom. Nie oznacza to jednak, że koszty ogrzewania będą porównywalne. Decyduje o tym przede wszystkim sposób ocieplenia. W przypadku mieszkania część ciepła przenika od sąsiadów.

Możliwości wyboru

W dużej mierze zależą one od położenia domu i dostępu do sieci gazowej i elektrycznej. Niewielka powierzchnia domu decyduje o niewielkim zapotrzebowaniu cieplnym. Można zdecydować się na ogrzewanie gazowe lub droższe – elektryczne. Oba rozwiązania są wygodne, bo nie wymagają samodzielnej obsługi, ale przy złym ociepleniu domu mogą być bardzo kosztowne.

 

Ze względu na koszty eksploatacji właściciele domków jednorodzinnych wybierają jednak częściej kotły na paliwa stałe. Daje to także niezależność od dostaw prądu lub gazu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są kotły zasypowe spalania górnego. Niestety to rozwiązanie przestarzałe, mało efektywne i wymagające częstych wizyt w kotłowni. Sprawność cieplna tego typu pieców to tylko ok.50%, co oznacza konieczność zakupu większej ilości opału na zimę.

 

Źródło: http://www.kotly-bialek.pl/ - Piece i kotły CO

 

Lepszym rozwiązaniem jest zakup pieców uniwersalnych (przystosowanych do spalania różnego opału) ze spalaniem dolnym, które zwiększa sprawność cieplną pieca do 80%.Niektórzy producenci oferują piecokuchnie, które łączą w sobie dwie funkcje. Służą do ogrzewania domu, ale równocześnie górna płyta pieca przystosowana jest do gotowania. W okresie letnim można rozgrzewać tylko płytę górną do gotowania.

 

Mimo niewielkiego zapotrzebowania na energię cieplną najwygodniejszym rozwiązaniem są piece z podajnikiem, które zapewniają komfort obsługi. Odpowiednie ustawienie sterowników ogranicza wizyty w kotłowni do minimum, wystarczy raz w tygodniu dosypać ekogroszek do zasobnika. Dodatkowo ten rodzaj pieców jest najbardziej wydajny i przyjazny dla środowiska. Zdecydowanie najtańszym i najbardziej ekologicznym sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, czyli baterii solarnych, wiatraków lub pomp ciepła.