Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Jak optymalnie ustawić kocioł centralnego ogrzewania?

Jak optymalnie ustawić kocioł centralnego ogrzewania?

Jak optymalnie ustawić kocioł centralnego ogrzewania?

Bardzo ważnym elementem optymalizowania pracy kotła c.o. jest odpowiednie dozowanie powietrza z nawiewu do paliwa, ponieważ bezpośrednio wpływa to na sprawność i efektywne działanie pieca. Warto również przypilnować dopalania gazów powstałych w procesie spalania paliwa.

Ewentualnie w kotłach można zastosować dyszę doprowadzającą powietrze bezpośrednio do palnika wraz z kształtkami ceramicznymi, które wspomagają akumulację ciepła niezbędnego do wytworzenia odpowiednio wysokiej temperatury spalania.

Istotnym elementem sprawnej pracy urządzenia są nastawy na sterowniku, ponieważ to właśnie sterownik jest odpowiedzialny za regulację temperatury oraz optymalizację pracy pieca. Potencjalne odstępstwa są sprawdzane przez właściwe czujniki i następnie regulowane ponownie do optymalnych wartości.

Ważne jest, by w piecach przeznaczonych do spalania węgla nie palić pelletami czy zrębkami i na odwrót – by uzyskać satysfakcjonujący poziom ciepła, należy spalać paliwo w dostosowanym do niego kotle.  

Kotły na pellet Kostrzewa mają znacznie prostszą budowę niż ich odpowiedniki używane do spalania węgla czy ekogroszku.  Wielką zaletą takiego kotła jest praktycznie pełna automatyzacja pracy, co zapewnia ogromny komfort użytkowania oraz pokaźne oszczędności w eksploatacji.

Kocioł natychmiast po automatycznym rozpaleniu dzięki fotokomórce wykrywa płomień, następnie zupełnie swobodnie przechodzi w tryb pracy. Odpowiednio wydzielone porcje paliwa do palnika dozuje sterownik. Kocioł na pellet po odpowiednim uregulowaniu może działać bezobsługowo nawet przez tydzień.

Sprawdź także: Czym są kotły na pellet

Mieszanka paliwa i powietrza jest dodatkowo regulowana sterownikiem, który nie wymaga ponownej regulacji. Raz ustawiony zapewnia wysoką efektywność poprzez wydłużony cykl pracy podajnika.

Pracę sterownika wspomaga dodatkowo zamontowana sonda, służąca do mierzenia zawartości tlenu w spalinach (tak zwana sonda lambda). Kotły na pellet są bardzo nowoczesne i gwarantują dużo niższe zużycie paliwa niż w piecach węglowych.