Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Jak efektywnie ogrzewać?

Jak efektywnie ogrzewać?

Jak efektywnie ogrzewać?

Sezon grzewczy zawsze generuje większe koszty za ogrzewanie. Spora część domów, lokali czy mieszkań nie zatrzymuje odpowiedniej ilości ciepła, przez co rachunki są dość wysokie. Jak odpowiednio wykorzystać energię potrzebną do ogrzania całego domu, żeby było bardziej ekonomicznie?

Właściciele domów, mieszkań czy lokali często zadają sobie pytanie: jakie ogrzewanie wybrać? Co rusz podejmowany jest temat grzejników czy ogrzewania podłogowego. Rodzaj ogrzewania zawsze powinno się dobierać do konkretnego pomieszczenia. Sprawdźmy, jakie ogrzewanie można zastosować i kiedy.

 

Grzejniki kontra ogrzewanie podłogowe

Jak już wcześniej zostało powiedziane, ważnym aspektem w dobrym ogrzewaniu domu jest dobór odpowiedniego rodzaju ogrzewania. Zaleca się wybierać instalację mieszaną, tj grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Wybierzmy ogrzewanie podłogowe do łazienki, kuchni, a także przedpokoju, a w pokojach do snu z grubą wykładziną lub parkietem zamontujmy tradycyjne grzejniki.

Jeśli planujemy wymianę grzejników, to dobrze jest wraz z nowymi grzejnikami zamontować ekrany zatrzymujące ciepło, które pozwalają lepiej nim gospodarować. To z pewnością zmniejszy koszty ogrzewania o kilka procent, gdyż pomieszczenia nagrzeją się znacznie szybciej, a ciepło będzie utrzymywało się znacznie dłużej.

 

Uszczelnienie okien

Nieszczelność okien sprawia, że pomieszczenie szybko się wyziębia, co powoduje spadek temperatury wewnątrz, a zatem i zwiększenie energii na ogrzewanie. Jeśli nie chcemy narażać się na koszty związane z wymianą okna, warto pomyśleć o wymianie uszczelek. Jest to tanie rozwiązanie, które pomoże nam zaoszczędzić ciepło i pieniądze.

 

Rolety pomocne w dogrzaniu domu?

Latem ochronią nas na pewno przed zbyt mocnym nagrzewaniem pomieszczeń w domu, a zimą mogą pomóc w zachowaniu ciepła. Żaluzje zewnętrzne, choć sporo kosztują, są najefektywniejszym rozwiązaniem. 

 

Ocieplenie budynku

Jeśli mieszkamy w starym domu, to bardzo często zdarza się, że jest on niedocieplony. Niska temperatura zimą sukcesywnie wychładza mury, co sprawia, że ogrzanie całego domu staje się wyzwaniem, a koszty stale rosną. Możemy na kilka sposobów ocieplić dom:

  •  metodą mokrą — oklejamy ściany styropianem lub wełną, a następnie pokrywamy tynkiem cienkowarstwowym,
  • metodą suchą — ocieplamy wełną mineralną i montujemy "na sucho" za pomocą kołków, gwoździ lub śrub. Tę metodę możemy stosować bez względu na warunki panujące na zewnątrz.

Dla zainteresowanych: sklep moskal.pl oferuje wymienione powyżej produkty.