Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Idealny sposób na ochronę przed włamaniem

Idealny sposób na ochronę przed włamaniem

Idealny sposób na ochronę przed włamaniem

Szukasz skutecznej ochrony swojego mienia? Czy słyszałeś już o foliach antywłamaniowych? Sprawdź, co możesz zyskać, decydując się na ten sposób ochrony przed włamaniem!

Choć folie okienne wielu osobom mogą kojarzyć się tylko z biurowcami i wieżowcami, to jednak warto wiedzieć, że są też idealne do mieszkań. Coraz więcej osób decyduje się na montaż folii wewnętrznych lub zewnętrznych zamiast rolet. Dzięki temu nie tylko można uchronić wnętrze przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, ale też zapewnić sobie maksymalną prywatność.

 

Typy folii

Najzwyklejsze folie okienne chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, ale nie gwarantują ochrony z zewnątrz. Są jednak tańsze, dlatego warto montować je np. na oknach wychodzących na podwórze, gdzie raczej niewiele osób będzie mogło nas podejrzeć. Jeśli jednak zależy ci na maksymalnej prywatności, pomyśl o foliach typu lustro weneckie. Dzięki nim nikt nie zajrzy w okna i nie będziesz musiał martwić się o ich dodatkowe zabezpieczenie.

Osobną kwestią są folie antywłamaniowe. Zapewniają profesjonalną ochronę przed kradzieżą. Warto wiedzieć, że włamywacz zawsze w pierwszej kolejności sprawdza drzwi i okna. Szczególnie te drugie stanowią niebezpieczeństwo, ponieważ szybę łatwo stłuc. Doskonałym rozwiązaniem jest więc montaż folii antywłamaniowej.

 

Folie okienne antywłamaniowe - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Istnieje kilka rodzajów folii antywłamaniowych. Najtańsze to takie, które wytrzymują niewielkie uderzenia. Przy silnym nacisku szyba może pęknąć, ale mimo tego folia utrzyma szkło w całości. To sprawia, że folia nadaje się do montażu np. w sklepach spożywczych, gdzie musi zostać spełniona norma HACCP. Inaczej mówiąc, jest to analiza zagrożeń i krytycznych punktów kontroli – gdyby szyba się stłukła, ostre odłamki mogłyby dostać się do żywności, co z kolei powoduje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Warto wiedzieć, że norma HACCP musi być bezwzględnie spełniana w miejscach związanych z przemysłem spożywczym, dlatego montaż folii jest konieczny.

Drugi typ folii jest nieco mocniejszy – może wytrzymać uderzenia nawet z odległości kilku metrów. Z tego względu warto montować je w witrynach sklepowych oraz w bankach. Ostatnia z folii okiennych jest zdecydowanie najmocniejsza. Trzeba by uderzać w nią co najmniej przez kilka minut, żeby szyba zaczęła pękać. To wywołałoby spory hałas, więc włamywacz nie miałby szans na rabunek. Tego typu folie okienne stosuje się przede wszystkim  w salonach samochodowych, bankach i sklepach jubilerskich.

 

A co z folią do domu?

Folia antywłamaniowa to świetne rozwiązanie także do budynków mieszkalnych. Włamywacz będzie musiał się natrudzić, żeby zbić szybę, co wywoła hałas i obudzi mieszkańców budynku lub sąsiadów. Dzięki temu będzie można szybko zaalarmować odpowiednie służby i zapobiec włamaniu. Ponadto folie mogą też uchronić dom na wypadek ewentualnych klęsk żywiołowych. Silny wiatr przenosi w powietrzu przedmioty, które z łatwością są w stanie zbić szybę. Zastosowanie folii może więc zapobiec dodatkowym stratom. Rozbita szyba stanowi zagrożenie - małe odłamki mogą się bardzo szybko rozprzestrzeniać, a usuwanie ich jest trudne. Warto pamiętać o tym, że nawet maleńkie odłamki mogą wyrządzić sporą krzywdę.

Folie antywłamaniowe mają jeszcze jedną, dużą zaletę – są niewidoczne. Dzięki temu wandal nie jest w stanie określić, czy dane okna są pokryte jakąkolwiek folią zabezpieczającą. To zapewnia nam jeszcze większe bezpieczeństwo i zarazem sprawia, że powłoka ochronna nie przyciąga nadmiernej uwagi. Jest ona praktycznie niewidoczna i nie zmienia koloru okna.

 

Czy folię antywłamaniową można zamontować samemu?

Taka folia jest kilka razy grubsza od standardowej, dlatego jej montaż jest bardzo trudny. Jest wiele firm oferujących sprzedaż samej folii, pozostawiających klienta z problemem jej założenia. Najlepiej zlecić to specjaliście. Wówczas będziemy mieć pewność, że folia jest zamontowana prawidłowo i chroni nas 24 godziny na dobę.

 

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Idealny sposób na ochronę przed włamaniem” powstał we współpracy z przedstawicielem firmy Folie BHF www.foliebhf.pl