Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Dom drewniany czy murowany?

Dom drewniany czy murowany?

Dom drewniany czy murowany?

Domy murowane cieszą się znacznie większą popularnością niż drewniane. Te drugie jednak pod niejednym względem przewyższają budynki z cegły. Biorąc pod uwagę polskie realia w budownictwie, zastanówmy się, jaki rodzaj domu będzie dla nas odpowiedniejszy: murowany czy drewniany?

 

Technologia szkieletu drewnianego

To najbardziej znany i najczęściej wykorzystywany sposób budowy domów drewnianych. Domy z zastosowaniem tej technologii zwane są potocznie „kanadyjczykami”. Stawia się je ze świerkowych lub sosnowych desek o odpowiedniej grubości oraz szerokości. Odstępy pomiędzy nimi mierzą kilkadziesiąt centymetrów. Przestrzenie te wypełnia się materiałem izolacyjnym i poszyciem, które zapewnia budynkowi wytrzymałość.

Wykonanie takiej konstrukcji wymaga ogromnej precyzji. Nie można tu sobie pozwolić na jakiekolwiek błędy czy przesunięcia. Dlatego wynajęcie profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w budowie tego rodzaju domów, należy obowiązkowo wliczyć w koszty. Nie będzie to prawdopodobnie mały wydatek, gdyż w naszym kraju takich przedsiębiorstw jest nadal stosunkowo niewiele. Jeśli jednak chcemy mieszkać w drewnianym domu, wynajęcie takiej firmy jest krokiem nieodzownym. Należy też zadbać o materiał wysokiej jakości, czyli odpowiednio wysuszone, zaimpregnowane i strugane drewno, zarówno to przeznaczone na konstrukcję domu, jak i na dach.

 

Zalety domów drewnianych

  1. Pod warunkiem, że zabezpieczyliśmy prawidłowo izolację termiczną i korzystamy z właściwego systemu ogrzewania, koszty tego ostatniego będą niskie.
  2. Budowę domu drewnianego można rozpocząć o każdej porze roku; profesjonalne firmy są w stanie zbudować dom drewniany w przeciągu zaledwie trzech miesięcy (jako że dom buduje się „na sucho”, nie trzeba robić przerw ze względów technologicznych).
  3. Domy drewniane, ze względu na typ wykorzystywanych materiałów, są ekologiczne i zdrowsze.
  4. Konstrukcja takiego domu jest lekka, dzięki czemu łatwiej jest zachować porządek robót na placu budowy.
  5. Dom drewniany dużo łatwiej jest przebudować lub rozbudować.

 

Wady?

Koszty związane z budową domu drewnianego mogą, ale nie muszą przewyższać kosztów, jakie pociąga za sobą decyzja o postawieniu „murowańca”. Ponieważ w Polsce większość domów to budynki murowane, oferta katalogowa firm specjalizujących się w ich budowie jest o wiele szersza. A zatem jest więcej niż prawdopodobne, że znajdziemy w niej gotowy projekt odpowiadający całkowicie naszym potrzebom. Z kolei projektów domów szkieletowych, w porównaniu do murowanych, jest o wiele mniej. Jeśli więc nie spodoba nam się żaden z dostępnych, realizacja własnego pomysłu pociągnie za sobą większe koszty. Dostępność i oferta materiałów budowlanych jest poza tym znacznie szersza w przypadku budynków murowanych, co wiąże się także z ich niższą ceną i większymi możliwościami w doborze materiałów budowlanych.

Sytuacja ta stopniowo się jednak zmienia, ponieważ buduje się coraz więcej domów drewnianych. A jeżeli zdecydujemy się na gotowy projekt, to biorąc pod uwagę krótki czas budowy, dom drewniany wyjdzie nas ostatecznie taniej, niż murowany.