Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Czym pokryć dach?

Czym pokryć dach?

Czym pokryć dach?

O wyborze materiału na pokrycie dachu decydujemy albo w trakcie projektowania domu, albo przed remontem dachu. A jest w czym wybierać. W ofercie producentów mamy tradycyjne dachówki, blachodachówki, papę, gonty bitumiczne i jeszcze kilka innych propozycji. Nie ma jednak mowy o dowolności.

 

Od czego uzależniamy kupno pokrycia?

W pierwszym z wymienionych przypadków, kiedy jesteśmy dopiero na etapie projektowania budynku, sprawa jest o wiele prostsza. Chcąc mieć określone pokrycie, możemy bowiem dostosować więźbę i konstrukcję dachu do wybranego materiału. A to są sprawy kluczowe. Niektóre materiały nie nadają się do pokrycia dachu spadzistego, a jedynie płaskiego. Inne muszą mieć bardzo solidną więźbę, w przypadku pozostałych nie ma takiej konieczności. Dach może mieć poza tym konstrukcję prostą lub bardziej skomplikowaną, co również ma wpływ na wybór odpowiedniego pokrycia. Nie bez znaczenia pozostają także warunki atmosferyczne, panujące w rejonie, w którym ma stanąć dom. Namysł nad rodzajem pokrycia często rozpoczyna się właśnie od uwzględnienia tychże warunków. Jeśli w środowisku tym notowane są, na przykład, obfite opady śniegu, pociąga to za sobą konieczność zaprojektowania mocno spadzistego dachu, a tym samym zastosowania określonego pokrycia. Poza tym należy brać pod uwagę najbliższe otoczenie domu. Duża ilość drzew w pobliżu nie pozwala na wykorzystanie niektórych materiałów, gdyż spadające liście i gałęzie mogą je zniszczyć.

W razie remontu dachu mamy ograniczone możliwości i musimy dostosować wybór do istniejącego już stanu technicznego.

 

Najpopularniejsze materiały

Dachówki – do najpopularniejszych materiałów pokryciowych należą dachówki ceramiczne. Dachy o skomplikowanej konstrukcji pokrywamy dachówkami drobniejszymi. Większe natomiast nadają się do prostych dachów, jedno- lub dwuspadowych. Jeśli dach jest płaski, czyli ma bardzo nieduży kąt nachylenia, wybierajmy dachówki z wysokimi falami, by odprowadzanie wody opadowej nie stanowiło problemu. Od jakiegoś czasu rośnie popularność dachówek cementowych, czyli betonowych. Są one trwalsze, tańsze, mają bardziej precyzyjne wymiary i są ekologiczne. Dachówki sprawdzą się w warunkach silnego wiatru, ponieważ są ciężkie. By uchronić dach przed zanieczyszczeniami, wybierzmy dachówki angobowe.

Blachy dachowe – są trwałe, lekkie i tanie, te z dodatkiem aluminium odporne na korozję. Zapewniają wysoką szczelność. W przypadku dachów o niskim kącie nachylenia trzeba jednak zadbać o mocne połączenia między nimi, by nie dopuścić do przedostawania się wody. Jako materiał elastyczny, blachy dachowe uginają się pod większym ciężarem (np. śniegu).

Papa bitumiczna – materiał tani i dość elastyczny, ale nietrwały. Częściej używany jako podkład pod inne pokrycie.

Gonty bitumiczne – to zmodyfikowana papa bitumiczna w kształcie pasów. Przypominają dachówki, dlatego nazywa się je również dachówkami bitumicznymi. Są trwałe, odporne, w zadowalającym stopniu tłumią dźwięki, odpowiednie do skomplikowanych płaszczyzn – ich kładzenie przebiega bez ryzyka popełnienia błędu.

Ponadto: gonty bitumiczne i blachodachówki bardziej nadają się do spadzistych dachów. Papa zaś jest najczęściej stosowana na płaskiej powierzchni.

Im bardziej skomplikowana i wyszukana konstrukcja dachu; im więcej łuków, lukarn i załamań, tym bardziej paląca staje się konieczność wykorzystania pokrycia o drobnych wymiarach (drobnowymiarowych dachówek) lub gontów bitumicznych czy blachy płaskiej.

Papa i blachy płaskie, ponieważ zapewniają dużą szczelność, nadają się na dachy płaskie lub o niewielkim nachyleniu.

 

Koszty pokrycia dachu – co je kształtuje?

To, ile zapłacimy za materiały do pokrycia dachu i za ich ułożenie, zależy głównie od konstrukcji dachu – im bardziej jest on skomplikowany i im więcej ma zagięć, tym większe będą koszty jego pokrycia. Na wysokość kosztów ma również wpływ rodzaj zastosowanych materiałów. Te najbardziej popularne mają przystępniejsze ceny. No i oczywiście niemała rolę odgrywa wielkość powierzchni dachu.