Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Dom  »  Czy zmiana sprzedawcy prądu się opłaca?

Czy zmiana sprzedawcy prądu się opłaca?

Czy zmiana sprzedawcy prądu się opłaca?

Klienci na ogół decydują się na pierwszego lepszego dostawcę energii, nie rozpatrując szczegółowo wszystkich za i przeciw. Później co prawda mogą go zmienić, ale czy zmiana sprzedawcy prądu się opłaca? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 

Przez długi czas w Polsce funkcjonowało tylko jedno przedsiębiorstwo dostarczające energię elektryczną. Od 1 lipca 2007 r. sytuacja uległa zmianie: zaczęły powstawać firmy konkurencyjnie. Z roku na rok było ich coraz więcej. W chwili obecnej mamy do wyboru kilkudziesięciu różnych sprzedawców energii. Warto zadać sobie pytanie: czy jeśli już zdecydowaliśmy się na jednego, to czy warto go zmieniać?

 

Cena energii elektrycznej u poszczególnych dostawców

Po tym, jak w 2007 r. na rynek weszli nowi sprzedawcy energii z bardzo atrakcyjną ofertą, firmy zaczęły między sobą konkurować. Pojawiły się nowe taryfy, odpowiadające potrzebom różnych grup odbiorców; weszły w życie umowy na czas określony ze stałą ceną energii, a także rozmaite udogodnienia, np. promocje, w ramach których klienci mogą przez wyznaczony okres korzystać z usług dostawcy po niższej cenie bądź nawet za darmo. Wszystkie te innowacje związane są z walką o klienta. W gąszczu tylu rozmaitych ofert warto zastanowić się, która z opcji byłaby dla Ciebie najkorzystniejsza, a nie decydować się na pierwszego lepszego dostawcę.

 

Kalkulator zużycia prądu – pomocne rozwiązanie

Porównywanie konkurencyjnych ofert może nastręczyć kłopotu, jako że mamy do wyboru kilkadziesiąt różnych sprzedawców, a wnikliwe studiowanie wszystkich zapisów w umowie zabiera mnóstwo czasu. W takiej sytuacji pomocny okazuje się kalkulator zużycia prądu. To oprogramowanie dostępne na stronach www, umożliwiające błyskawiczne porównanie dostępnych na rynku ofert. Wystarczy wprowadzić odpowiednie dane i nacisnąć button. Po chwili otrzymasz wyniki uszeregowane od najkorzystniejszej dla Ciebie oferty do tej najmniej atrakcyjnej. Z takiego kalkulatora można skorzystać w serwisie internetowym Urzędu Regulacji Energetyki.

 

Zmiana sprzedawcy prądu może być jak najbardziej opłacalna, jeśli tylko sumiennie zapoznamy się ze wszystkimi newralgicznymi zapisami w umowie. Jeśli nie jesteś zadowolony z usług swojego dotychczasowego dostawcy, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś go zmienił.