Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Urządzamy pokój dziecka

Urządzamy pokój dziecka

Urządzamy pokój dziecka

Przy urządzaniu pokoju dziecięcego często ponosi nas wyobraźnia. To dobrze, pod warunkiem, że potrafimy odwołać się też do rozsądku. Co wziąć pod uwagę przygotowując przestrzeń dla naszej pociechy?

Myśl perspektywicznie

W okresie niemowlęcym, łóżko dziecka powinno być blisko rodziców. Po nim jednak, zwykle w wieku dwóch lat, maluchowi (a przede wszystkim rodzicom!) przydałaby się własna przestrzeń. Planując ją, pamiętajmy, że prawdopodobnie nasz potomek spędzi w niej kilka kolejnych lat, a być może nawet nastoletniość. O ile więc czasem kusi nas zakup łóżka w kształcie samochodu lub karety Kopciuszka, lepiej postawić na coś uniwersalnego. Zwyczajne łóżko, którego nie trzeba będzie niedługo wynosić na strych, to najlepszy wybór. Unikatowe, bajkowe meble utrudniają późniejsze przemiany i generują koszty. Polecamy raczej zainwestować w meble modułowe, których elementy możemy dowolnie łączyć, a ich położenie i wielkość zmieniać, dostosowując je do wieku dziecka. Podobnie jest z kolorami – pozostańmy przy tych uniwersalnych, harmonijnych i pastelowych.


Kreatywność to podstawa

Wybór zwyczajnych mebli wcale nie oznacza nudy. Teraz wszystko zależy od inwencji twórczej oraz dodatków. Pokój dziecka wyposażmy w takie, które odzwierciedlają jego aktualne upodobania. Plakaty, obrazki, zabawki, poduszki, zasłony, kocyki, dywany – dzięki nim całkowicie odmienimy przestrzeń. Pokój małej księżniczki nie musi być pomalowany na różowo, aby czuła się w nim jak w bajce. Wystarczy wypełnić go utrzymanymi w tej stylistyce dodatkami. Gdy po czasie znudzą się jej, można łatwo zmienić cały wystrój.


Podział przestrzeni i światło

W pokoju wydziel strefy. Osobną na odpoczynek, osobną na zabawę. Gdzie indziej niech znajduje się strefa nauki. Gdy urządzasz pokój dla więcej niż jednego dziecka, każdemu zapewnij własną przestrzeń i wyznacz jedno wspólne miejsce, na przykład do zabawy. Niech pomieszczenie będzie zawsze jasne i słoneczne. Ważne jest także odpowiednie oświetlenie. Oprócz lampy sufitowej, dodatkowa lampka powinna stać na biurku i przy łóżku. Sprawdzi się też oświetlenie ledowe – w pokoju ma być przytulnie.

Zanim przystąpisz do akcji, pamiętaj – musisz liczyć się z potrzebami dziecka. Spraw więc, aby czuło się dobrze w swoim pokoju oraz aby było w nim bezpieczne.


Elżbieta Gwóźdź