Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Sam ozdabiaj mieszkanie – oszczędzaj i postaw na oryginalne dekoracje

Sam ozdabiaj mieszkanie – oszczędzaj i postaw na oryginalne dekoracje

Sam ozdabiaj mieszkanie – oszczędzaj i postaw na oryginalne dekoracje

W przytulnym, gustownie urządzonym mieszkaniu przyjemnie jest pracować, odpoczywać i przyjmować gości. Dużą rolę w tworzeniu przyjaznego klimatu odgrywają dekoracje. Nadają one indywidualny styl pomieszczeniom i podkreślają gust domowników.

Z pomocą dekoracji można tanio i szybko zmienić choć odrobinę wystrój wnętrz. Zastanawiasz sie, jak to zrobić? Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy, w tym przypadku zawsze niezawodne są poradniki. Ciekawe inspiracje znajdziesz na http://livro.pl/ksiazki/poradniki/hobby.html.

 

Renowuj, naprawiaj i… postarzaj

Odnawianie zniszczonych, znalezionych na strychu czy kupionych na targu staroci to doskonały i niedrogi sposób na wprowadzenie do wnętrza interesującego akcentu. Może to być np. stolik ze zniszczoną politurą, ciekawa rama do obrazu czy lustra, przedmiot codziennego użytku, który - odnowiony i wyeksponowany na półce czy komodzie - wzbogaci aranżację pomieszczenia.

Porady, jak dokonać krok po kroku renowacji starych mebli, bibelotów i antyków, znajdziesz w książce „Renowacja. Metody konserwacji antyków i starych przedmiotów” Julii De Bierre oraz w podobnym poradniku „Renowacja mebli i starych przedmiotów” Pilar Diaz.

Do dekoracji mieszkania mogą też posłużyć odnowione dawne meble biurowe, w tym meble z metalu. Jak i gdzie szukać takich sprzętów, jak oczyścić metal z rdzy i z farby, jakie techniki renowacji będą potrzebne  i jak je wykonać – informuje Frederick Plun w poradniku „Meble industrialne. Renowacja i naprawa przedmiotów z metalu”.

Innym sposobem na stworzenie dekoracyjnego przedmiotu ze zwykłego stolika czy banalnego krzesła jest postarzanie. Jak współcześnie wykonany mebel przekształcić w atrakcyjny antyk? – radzi Viktoria Lopez Santacruz w książce „Dekoracyjne postarzanie”.

 

Jak oryginalnie udekorować okna?

Dekoracje okien są najpopularniejszym sposobem na podkreślenie stylu aranżacji wnętrz. Duża rolę odgrywają tu firanki oraz zasłony. Jak dobrać odpowiednią tkaninę, jak obliczyć ilość materiału, taśm i dodatków, wreszcie jak uszyć oryginalne dekoracje na okna?- radzi Jadwiga Wróbel w książce „Dekoracje okienne. Wzory, porady, wykroje”. Książka zawiera rysunki i fotografie firan i zasłon, które można wiernie skopiować albo potraktować jak inspirację do własnych pomysłów.

 

Decoupage – modna technika dekoracyjna

Decoupage to technika, której łatwo się nauczyć. Wystarczy papierowa serwetka z ładnym motywem dekoracyjnym oraz klej i lakier, by tym sposobem ozdobić dowolny przedmiot, nadając mu całkiem nowy charakter. Techniką decoupagu można dekorować meble, porcelanę, szkło oraz przedmioty z drewna.