Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Projektowanie wnętrz od kuchni

Projektowanie wnętrz od kuchni

Projektowanie wnętrz od kuchni

W katalogach wnętrzarskich można się natknąć na całą masę rozmaitych projektów aranżacyjnych. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak one powstają?

 

Aranżacja wnętrz to zajęcie czasochłonne i absorbujące. Wymaga odpowiednich kwalifikacji z zakresu różnych dziedzin, a także wyczucia i talentu. Urzekające fotografie stanowiące zawartość albumów wnętrzarskich robią wrażenie właśnie dlatego, że poszczególne projekty są tworzone przez ludzi kompetentnych i kreatywnych, którzy potrafią wykorzystać wiedzę teoretyczną dotyczącą aranżacji wnętrz w praktyce.
 

Zawód: projektant wnętrz

Aby zostać projektantem wnętrz, warto ukończyć studia z zakresu architektury lub projektowania wnętrz (absolwenci kierunków pokrewnych również trudnią się niekiedy tym fachem). Nie jest to jednak warunek nieodzowny, gdyż zawód ten nie jest zawodem licencjonowanym; żadne przepisy prawne nie określają, jakie szkoły powinni ukończyć projektanci wnętrz. Warszawa, Poznań, Kraków oraz inne wielkie miasta oferują jednak cenną możliwość kształcenia się w tym kierunku.

Projektant wnętrz powinien charakteryzować się nieprzeciętnym zmysłem estetycznym, wyobraźnią przestrzenną, a także posiadać rozległą wiedzę z zakresu architektury, nauk technicznych oraz urbanistyki. W aranżowaniu pomieszczeń przydaje się również powierzchowna przynajmniej orientacja w świecie sztuki.
 

Na czym polega praca projektanta wnętrz?

Praca projektanta wnętrz zaczyna się od chwili otrzymania zlecenia. Zlecenie może zawierać już jakieś wytyczne, ale może też pozostawiać całkowitą swobodę zleceniobiorcy. Na podstawie otrzymanych dyrektyw projektant sporządza wstępny plan, który następnie zostaje poddany ocenie przez zleceniodawcę. W razie zastrzeżeń ten ostatni może zaproponować wprowadzenie mniejszych lub większych zmian.

Po porozumieniu się w tej kwestii przychodzi czas na realizację projektu. Przebiega ona w ramach współpracy z fachowcami z innych dziedzin. Dzięki wspólnym wysiłkom plan przyobleka się powoli w realne kształty. Wkład wniesiony przez wszystkich specjalistów biorących udział w realizacji projektu owocuje znakomitym finalnym rezultatem (zapoznaj się ze stroną projektantki wnętrz Aliny Badory, przykładowa realizacja http://www.alinabadora.pl/pl/a/apartament-na-warszawskiej-starej-ochocie).
 

Projektowanie wnętrz nie należy do zajęć najłatwiejszych. Wymaga orientacji w różnych dziedzinach wiedzy, a także znacznych umiejętności. Tylko pozornie aranżowanie przestrzeni domowej czy biurowej jest znakomitą, beztroską zabawą.

 

fot.  alinabadora.pl