Tu jesteś: Pomysły dla domu i mieszkania | home-in.pl  »  Aranżacja wnętrz  »  Parawan w salonie – pomysł na ciekawą i funkcjonalną aranżację

Parawan w salonie – pomysł na ciekawą i funkcjonalną aranżację

Parawan w salonie – pomysł na ciekawą i funkcjonalną aranżację

Zanim parawany na dobre opanowały plaże, używano ich głównie we wnętrzach. Obecnie powracają do trendów wnętrzarskich jako bardzo praktyczny element wystroju, m.in. w salonach i pokojach dziennych.

 

W służbie dyskrecji i nie tylko

Parawany mają przede wszystkim funkcje praktyczne. Od dawien dawna służyły jako przesłony, zapewniające intymną przestrzeń w ogólnodostępnych salonach i w sypialniach. Za parawanem można było się przebrać czy porozmawiać na osobności. Pierwsze parawany powstawały w Chinach i Japonii, gdzie najczęściej stanowiły kombinację przegrody i ściany działowej. Dziś, jeśli umieszczamy je w wnętrzach, ich rola również sprowadza się do swego rodzaju mobilnej ściany, która ma pomóc wydzielić strefy w pomieszczeniu. Parawany podnoszą więc funkcjonalność przestrzeni, a jednocześnie są jej dekoracją. Pasują zwłaszcza do wnętrz w stylu klasycznym, romantycznym, eklektycznym, a także kolonialnym.

Czy dziś za parawanem ktoś jeszcze się chowa? Parawan może wydzielać strefę biurową, sprzyja wtedy koncentracji i daje poczucie odcięcia od życia toczącego się w pokoju dziennym.

 

Jaki parawan wybrać do salonu?

Jeśli ustawienie parawanu w mieszkaniu ma dzielić większą przestrzeń na mniejsze strefy, może on pasować kolorystycznie do tapety lub farby na ścianach. Nie będzie wówczas dominował aranżacji salonu. Parawan w innym stylu i kolorze wybierzmy za to, gdy chcemy uczynić z niego element dekoracyjny, przykuwający wzrok, widoczny. Ostatnią opcją jest zakup parawanu w wersji bardziej ekologicznej. Parawany wykonane z bambusa lub rattanu pasują w zasadzie do każdego w wnętrza, wyglądają naturalnie i nie przytłaczają przestrzeni. W salonie wraz z nimi powinny pojawić się rośliny, najlepiej egzotyczne.

Praktyczny parawan powinien być solidny, ale i lekki na tyle, by dało się bez trudu zmieniać jego położenie w zależności od potrzeb lub łatwo złożyć i schować, gdy akurat postanowimy całkowicie otworzyć przestrzeń salonu. Parawany to stosunkowo niedrogie, aczkolwiek pożyteczne wynalazki, które przydadzą się zarówno w dużym, jak i małym mieszkaniu.